Merkür’ün suyu çıktı

NASA’nın uzay aracı Messenger, Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür’ün kutuplarında su buzu olduğuna dair işaretlere rastladı.

AMERİKAN Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) ait uzay aracı Messenger ile, Güneş’e sadece 58 milyon km uzaklıktaki Merkür’le ilgili yeni bulgulara ulaşıldı. Gezegenin yüzeyindeki ısının 400 santigrata ulaşmasına rağmen, Merkür’ün kutuplarındaki bazı kraterler daimi olarak gölgede bulunduğu için, bu alanların ‘soğuk kapanlar’a dönüştüğü belirtiliyor.

Gölgedeki kutuplarda

1990’lardaki uzay çalışmalarında, Merkür’ün kutupları yakınında, radarı güçlü bir şekilde yansıtan ve buz olduğunu düşündüren tabakalar saptanmıştı. Şimdiyse Messenger uzay aracı, bu parlak tabakaların tam da gölge altındaki kraterlere denk düştüğünü ortaya çıkardı. Messenger, 1970’lerdeki Mariner 10’dan bu yana, gezegene giden tek uzay aracı oldu.

Su değil, tabaka

Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’ndan Dr. Chabot, Merkür’ün güney ve kuzey kutuplarındaki parlak tabakalarla ilgili verilerin, su buzu varsayımına uygun göründüğünü, ama bunların kesin kanıt sayılamayacağını, birçok kraterde buzlu tortuların yerlerinden oynamamaları için ince bir yalıtkan birikinti tabakasıyla kaplı olmaları gerektiğini kaydediyor.

‘Su buzu’ güçlü ihtimal

MESSENGER uzay aracının yolculuğu üzerinde çalışma yapan Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) Maria Zuber, “Radarla elde edilen gözlem sonuçlarından yapılabilecek en ilginç yorum, bu tabakaların su buzu olduğu yönünde. Messenger’dan gelen yeni veriler, orada bir çeşit buharlaşma olması, su buzu oluşması ihtimalini güçlendiriyor” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?