METiN UCA

Herkes O nu “Günaydın Türkiye” programı ile tanıdı önce.

Her sabah Metin Uca’nın eşsiz hicivleri ile renklendi evler. “Her Tuzluğum Var Diyene Hıyarla Yetişemedim”, “Yes Yerine Orrayt Demek Caiz midir Hocam” adlı kitaplarıyla epeyce konuşuldu.

Daha sonra da adını, Türkiye’de büyük kitlelerin takip ettiği “Pasaparola” adlı bilgi kültür yarışma programının vazgeçilmez sunucusu olarak duyurdu.

Doğru bildiğini söylemekten hiç çekinmeyen, bunun için de sıkça başı ağrıyan ama yine de yılmayan, Türkiye’nin en iyi sunucularından, programcı, yazar Metin Uca’nın bu aralar 3. kitabı çıktı.

Kitabın adı “TÜH”.

Gerek klozet formu ile gerekse Türkiye’nin içinde bulunduğu son 4 yılı anlatan soru cevap şeklinde hazırlanmış formatı ile inanılmaz eğlenceli ve aynı zamanda da düşündüren bir kitap.

Kendisinin de kitapta belirttiği gibi “SON DÖRT YILI ŞEKLEN DE ANLATAN BİN ESERDEN HAYIRLI NEŞRİYAT”.

Aşağıda Metin Uca ile yaptığım küçük bir röportajı okuyacaksınız:

1-Bu aralar en çok gündemde olan 3. kitabınız “TÜH” ü yaratma fikri nasıl doğdu?

Tüh bir tür tuvalet üstü hesaplaşması. Özellikle son 4 yılda Türkiye’de yaşananlar, bize dayatılanlar, tepkisiz toplum yaratma yönünde atılan adımlar kitabın yazılma nedenini hatta iskeletini oluşturuyor.

Bu bir test kitabı. Çünkü en önemli toplumsal olayı bile 3 ay içinde unutan bir balık hafızasına sahip olduğumuz için. Özellikle sorularla, yaşadığımız günlere ışık tutmak istedim. Tabi seçilen klozet formunun da diğer kitapların arasında dikkat çekmek istemesini.

Tek bir kesim hedeflenerek yazılmadığı için, duyup rahatlayacaklar da anlayıp klozet üstünde düşünecekler de mutlak kendisine kitaptan bişeyler bulacaklar.

 Özellikle 5 büyük gazete. Akşam, Hürriyet, Vatan, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinden derlenen ve iktidar baskısına karşın medyada hala yer bulabilen gerçek gazetecilerin titiz araştırmalarla kamuoyuyla paylaştıkları haberler kitapta kullandıklarımızın temelini oluşturdu.

2- Passaparola yarışma programı, Türkiye’de çok geniş bir kitle tarafından ilgiyle takip edilen bilgi, kültür yarışması olarak uzun yıllardır sizinle birlikte başarıyla devam ediyor. Sizi bu programa en çok bağlayan etken nedir?

– Passaparola televizyondaki pek çok şeyin hızla kirlendiği bir ortamda arkasında durulabilecek ender nitelikli işlerden birisi. Birikimlerimi, kitap ve gösteriler dışında televizyonla geniş kesimlere ulaşmak ve paylaşmak için doğru bir alan olduğunu düşünüyorum.

3- Tek kişilik gösterinize ilk ne zaman başladınız? Yurt dışında da gösterileriniz oldu mu?

.Gösterilerime ilk olarak 2003 yılında başladım. O zaman adı “ Sahneden Canlı Yayın”dı ve T.V. nin nostaljisini anlatıyordu. Arkasından “ İlahi Medya Komedya” geldi. Yeni gösteri ise; Türkiye’de nelere katlanmak zorunda kaldığımız ve ılımlı İslam rehavetine sürüklenişimizi anlatan “ Türküm Doğruyum Konuşkanım”. Bir tek A.B.D. de turne yapabildim. Başlamadan önce çok endişelerim oldu fakat beklediğimden çok güzel reaksiyonlar aldım.

4-Aslında Ankara’da yaşadığınızı ve bir müddet muhabir olarak çalıştığınızı biliyoruz. Sizi İstanbul’a getiren en büyük etken ne oldu?

Ankara’yı çok sevmeme karşın mesleki anlamda yaşadığım tıkanıklık ve hayattaki değişiklik arzusu beni İstanbul’a taşıdı ama Ankara’yı bırakmadım ve bağlarımı da koparmayı hiç mi hiç düşünmüyorum.

5- Türkiye’de sizi en fazla kızdıran şey ne?

Güce tapan (dangalaklık sınırında ) kendini kandıran ve gördüğünün tersine sırf ekonomik çıkarları için yaşatılan büyük dönüşüme ve bozuşuma ses çıkarmayan aydın sorumluluğundan uzak aydınımsılar. Umutlarını, hayallerini, bilgilerini hiç düşünmeden Türkiye’yi muz cumhuriyetine dönüştürmek isteyenlere peşkeş çekenler, kendi bozuşmalarını ben değiştim diyerek yutturmaya çalışanlar.

6- Sizce Türkiye’de doğru söyleyen dokuz köyden kovuluyor mu?

Dokuz köyden mi? Keşke dokuzundan kovsalardı.

7- Bazılarının söylediği gibi sizce Türkiye tamamen bağımsız bir ülke olabilir mi?

Bu o kadar kolay değil. Ama ulusal onuru hatırlayan bunu önemseyen yöneticilerle kendini biraz daha iyi hissedebileceği bir dönem yaşayabilir.
Yoğun iş koşuşturması arasında yaptığım bu küçük röportaj için kendisine teşekkür ediyor ve Metin Uca’yı Pasaparola çekim stüdyosuna uğurluyorum.

Ama haberlerimiz henüz bitmedi.

Metin Uca’nın tek kişilik gösterisi “ Türküm Doğruyum Konuşkanım”, İstanbul’da Bakırköy Yunus Emre Sahnesi’nde 1 Şubat ve 9 Şubat’ta, Ortaköy Afife Jale Sahnesinde 23 Şubat tarihinde sevenleriyle buluşuyor.

Metin Uca hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak için www.metinuca.com.tr yi ziyaret edebilirsiniz.

Sevgilerimle,

Olcay

Önceki haberYüzücülükten şarkıcılığa – Dolapdere Big Gang
Sonraki haberYalın Los Angeles’ta sahnede
Olcay Muslu Gardner Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda tamamladı. Uluslararası dans grubunda profesyonel dansçı olarak dans etti. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda turneye katıldı. Türkiye, Almanya, Belçika, Hollanda, İsviçre, Çin ve İsrail’de 200’den fazla sahne performansında görev aldı. Ardından merkezi Almanya’da bulunan uluslararası organizasyon firmasının İstanbul şubesinde Sanat Koordinatörü olarak çalıştı. 2006 senesinden bu yana Amerika'nın ilk Türkçe e-gazetesi olan Alaturkaonline gazetesinde Kültür- Sanat yazarlığı yapmakta olan Gardner, halen İstanbul Teknik Üniversitesi Müzikoloji ve Müzik Teorileri Doktora Programı’na devam etmektedir. Türkiye ve yurt dışından sanatçı, akademisyen, kurum ve kuruluşlarla ortak projeler geliştirip koordine etmektedir. Olcay M. Gardner completed her Bachelor and Master degrees at Istanbul Technical University State Conservatory in Istanbul-Turkey. She performed as a professional dancer in the multinational dance company and toured extensively in Turkey, Europe and the Far East, performing more than 200 stage shows. Following this, she worked as an artistic coordinator in the Istanbul office of an international organization company. She has been cultural-art colomnist for Alaturka-online, the first America based Turkish language e-newspaper since 2006, and is continuing her doctoral education in the Istanbul Technical University Musicology and Music Theories Programme. She is currently develops and coordinates joint projects with national-international artists, academicians and organizations.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?