Mevlânâ filmini Hollywood’lu yönetmen Christian çekecek

Hayatını “Hamdım, yandım, piştim” sözleriyle özetleyen Mevlânâ Celaleddin Rumi’yi anmak maksadıyla her yıl düzenlenen Şeb-i Arus törenleri için bu sene sinema filmi hazırlanıyor. Yazar Sinan Yağmur’un kaleme aldığı Aşkın Gözyaşları Mevlânâ/ Şems-i Tebrizi adlı kitaplar beyazperdeye aktarılacak. Mevlânâ filmi İslamofobi’ye karşı cevap olacak.

Yazar Sinan Yağmur’un kaleme aldığı Aşkın Gözyaşları Mevlânâ/ Şems-i Tebrizi adlı kitaplar, beyazperdeye aktarılıyor. ‘En iyi sanat yönetmeni’ Oscar’ı sahibi Hollywood’lu yönetmen Roger Christian’ın çekeceği filmde Şems’i, Cennetin Krallığı filminde Selahattin Eyyübi rolünü oynayan ünlü oyuncu Ghassan Mesut canlandıracak. Çekimleri 4 ay sürecek olan Aşkın Gözyaşları filmi, önümüzdeki Şeb-i Arus’ta 40 ülke ile eşzamanlı olarak vizyona girecek. Sinan Yağmur, bu filmle Müslüman Mevlânâ’yı anlatacaklarının altını çizerek, “Mevlânâ’yı magazinleştirenlere müsaade etmeyeceğiz. Çünkü Mevlânâ bir moda adamı değil, bir dava adamıdır.” diyor.

Sinan Yağmur, Batı’da Müslüman deyince akla Usame bin Ladin’in geldiğini söylüyor, bu imajı değiştirmek için de Mevlânâ’nın hayatını filme çekmeye karar verdiklerini anlatıyor.

Çalışmanın asık suratlara tebessüm yağdıracağı ifadesini kullanan Yağmur, film ile dünyadaki şiddet ve terörün asgariye ineceğini öngörüyor. Yağmur’a göre film, İslamofobi’ye karşı bir cevap olacak. Filmin Müslümanlar için bir ‘imaj tazelemesi’ yapacağına dikkat çeken Yağmur, şöyle devam ediyor: “Batı, gerçek tasavvufta şifa bularak sevgi zirvesine çıkacak. Film, artık Gazze’deki kanı da, Norveç’teki vahşeti de durduracak. Ayrıca ülkemizdeki terörün etkisini de azaltacak.” Aşkın Gözyaşları ile birlikte yeniden dünya sathında bir Mevlânâ köprüsü kurulacağına inanan Yağmur, telif gelirleri ile memleketi Kırşehir’de babası adına Mevlânâ okulu yaptıracağını söylüyor. Ayrıca yurtdışındaki Türk okullarının kütüphanelerini zenginleştirmek amacıyla kitap fonu oluşturacağını belirtiyor.

Öte yandan çalışmanın yapımcılığını üstlenen My Elit’in sahibi Eda Sürmeli, filmin Mevlânâ ve Şems’in himmetleri ile çok büyük ses getireceğini ve İslamiyet’in daha iyi anlaşılacağını söylüyor. Sürmeli, günümüz dünyasında kavgaların, savaşların ve merhametsizliğin olduğunu belirterek, “Biz filmle insanlara Müslümanlığı, İlahi aşkı ve Mevlânâ felsefesini anlatmayı hedefliyoruz. Ölümden, cehennemden değil de, cennetten, gül bahçelerinden ve Rabb’ine âşık insanlardan bahsedeceğiz.” şeklinde konuşuyor. Sürmeli, ayrıca filmin gişe gelirinin büyük bir kısmını Somali’ye yardım için kullanacakları müjdesini veriyor. Mevlânâ Hazretleri’ne yoğun bir ilginin olduğunu hatırlatan Sürmeli, senaryo konusunda hassas davrandıklarının özellikle altını çiziyor. Sürmeli, Mevlânâ’yı yanlış anlatma çabasında olanlara ise onun sözleri ile cevap veriyor: “Yaşadığım sürece Kur’an’ın kölesiyim ben. Seçilmiş Muhammed Mustafa’nın (sas) ayağının tozuyum ben. Kim ki sözlerimden farklı bir söz naklederse, o sözden de o sözü söyleyenden de şikâyetçiyim ben.” (ZAMAN)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?