Mike D’Antoni ile Takımın Kimyası Tutmadı (Lakers Yazı Dizisi 3. Bölüm)

Yaptığı 8 hazırlık maçının hepsini kaybeden, ve sezonun ilk 5 maçında da sadece 1 galibiyet alabilebilen Lakers ’12-’13 sezonuna büyük hayalkırıklığı ile başladı. Mike Brown kovuldu, ve yerine geçici olarak Brown’un asistanı Bickerstaff geçti. Lakers başında 5 maça çıkan deneyimli hoca 5 maçta 4 galibiyet aldıktan sonra yerini Mike D’Antoni’ye bıraktı.

İşler D’Antoni ile de pek düzelecek gibi durmuyordu, ve Lakers 36 maçta 15 galibiyet, 21 malubiyet ile ’93-’94 sezonundan beri tarihinin en kötü başlangıcını yaptı.

Gittiği her takımda, 7 saniyede rakip alana hücum edip, potaya atış yapma konusunda ısrarcı olan D’antoni’nin planları Lakers için de aynıydı. 

Savunmaya çok önem vermeyen D’antoni NBA’de, “onlardan daha çok sayı atarsak kazanırız” mantığına sahip belki de tek hoca olma özelliği ile tanınıyordu. Sıfır savunma ile oynayan, savunma ve hücum rebound’ları çalıştırmayan, ve zaten bunlara çok önem vermeyen birisiydi Lakers’ın yeni hocası. Tek oyun planı vardı; o da “Hep hücum… Hızlı hücum”   

Bunu en güzel Suns’da geçirdiği 8 sezonun 5’inde D’Antoni ile oynayan, ve kariyeri boyunca hem ofansif, hem de defansif rebound özellikleri zayıf olan Amare Stoudemire, Knicks’deki performansı eleştirilince, Ocak 2013’de verdiği demeçte şu sözleriyle anlattı, “D’Antoni yönetiminde 5 sezon oynadım. Center olarak yapmam gerekenleri öğretmekle yükümlü olan D’Antoni bana hiç savunma ve rebound öğretmedi, göstermedi. Takım savunma çalışmıyordu”

Bir iki maç harici, takımı savunmadaki kötü görüntüsü, ve inançsız oyun sonucunda D’Antoni’nin oyun anlayışı eleştirilmeye başlandı. 30 Kasım 2012 tarihinde kendisine, yeteri kadar savunma çalışıldığına inanıp inanmadığı sorulduğunda D’Antoni’nin, “Savunma çalışıyoruz tabii ki, 2 gün önce yarım saat savunma çalıştık” şeklinde cevap verince, lastik patladı. O dakikadan sonra medya da bir anlamda desteğini D’Antoni’den çekti.

Takıma hızlı hücum oynatan D’Antoni, hızlı oyuna alışık olmayan, ve top tekniği zayıf oyuncuları da etkiledi. Lakers’ın en iyi oyuncularından biri olarak göze çarpan Gasol, D’Antoni tarafından “günah keçisi” ilan edildi, ve takas listesine kondu.

Oyuncuları yeteri kadar çalıştırmayan, kampa inanmayan, oyuncuları ile seyrek planladığı idman programları, ve maç harici çok görüşmeyen D’Antoni saha kenarındaki kötü yönetimini, soyunma odasında da gösterdi. Krizi iyi yönetemedi ve bir anlamda Kobe’nin Dwight ile arasının açılmasına seyirci kaldı.

Kimse D’Antoni ‘nin sisteminden ödün vermesini beklemedi. Hatta D’Antoni’nin oynattığı sistemin, Lakers’ın alışık olduğu “show’a dayalı oyun”a geri döneceği ve taraftarlarına bol sayılı galibiyetler yaşatacağı bile konuşuluyordu basın odasında, ama evdeki hesap çarşıya uymadı.

Değişmesi istenmeyen D’Antoni biraz yumuşasa, herşey çok daha farklı olabilirdi.

Yarınki konumuz, sezon boyunca Lakers’ın başını en çok ağrıtan konu “sakatlıklar” olacak. Bazı istatistiki veriler sizi çok şaşırtacak. 

Yarın görüşmek üzere. 

 

 

Şimdilik iyi günler,

 

Burak Yarkent / Los Angeles

[email protected]

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Lakers Bugünlere Nasıl Geldi (Lakers Yazı Dizisi 1. Bölüm)

Jimmy Buss’a Ağır mı Geldi (Lakers Yazı Dizisi 2. Bölüm)

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?