Millet kıraathanesi yapılacak uçağın nakli tamamlandı

Trabzon’da Millet Bahçesi yapılması planlanan uçak Yomra ilçesine taşındı.

Türkiye, Katar Emiri tarafından hibe edilen 500 milyon dolarlık uçağı tartışırken bir uçak da Trabzon’da Millet Bahçesi haline getiriliyor. Trabzon Havalimanı’na 13 Ocak 2018 tarihinde iniş yaparken kontrolden çıkıp, denize 25 metre kala yamaca saplanan ve bir daha uçamayacağına karar verilen uçak Yomra Belediyesi’ne tahsis edilmişti. Belediye tarafından Millet Bahçesi yapılması planlanan en uçağın gövdesinin nakil işlemi ise bugün tamamlandı.

Profesyonel ekiple başlatılan çalışmalarla TIR’a yüklenerek aprondan saat 00.30 sıralarında çıkarılan uçak, yaklaşık 15 kilometre taşınarak hizmet vereceği ilçedeki alana getirildi. Yaklaşık 4 saat süren nakil operasyonunda, 42 tekerden oluşan özel araçla taşınan uçağı, karayolunda gören vatandaşlar ve sürücüler de şaşkınlıklarını gizleyemedi. Yol kenarında durdukları araçlarından inen sürücüler, uçağın taşınma çalışmalarını cep telefonu kameralarıyla görüntüledi, bazı vatandaşlar ise sosyal medya üzerinden canlı yayın yaptı.

Uçağın taşınması sırasında viraj olan bazı noktalarda yer alan kaldırım taşları da iş makineleri yardımıyla kaldırıldı. Kaşüstü mevkiine kadar Karadeniz Sahil Yolu’nun ters şeridinden kontrollü olarak nakledilen 35 metre uzunluğunda, 18 ton ağırlığındaki uçak entegre edilmesi planlanan alanda oluşturulan zemine ağır tonajlı vinçler yardımıyla konuldu.

‘HER ŞEY PLANLANDIĞI GİBİ GİTTİ’

Nakil işlemini anbean izleyen Yomra İlçe Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, naklin planladıkları gibi başarıyla sonuçlandığını belirtti. Sağıroğlu, “Yaklaşık bir haftadır arkadaşlarımızla söküm işlemlerini tamamladık.

Tam da planladığımız gibi bu gece bu saatte uçağı nakledeceğimizi hesapladık. Bazı üst geçitlerimizin yükseklik mesafesi kritik seviyedeydi, teknik arkadaşlarımız sağ olsun durumu çok iyi yönettiler. Nakil işlemi başarıyla kazasız belasız tamamlandı.

Önümüzdeki günlerde hızlı bir şekilde kurulum ve restorasyon çalışmalarına başlayacağız. 15 Temmuz Millet Kıraathanesi olarak burada hem ilçemize hem de kentimize bunu kazandırmanın mutluluğunu yaşayacağız. Bize bu uçağın kazandırılmasında emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in son kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?