Milletvekili Sibel Gönül, Newyork’ta temaslarda bulundu

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Başkanı ve AKP Kocaeli Milletvekili Azize Sibel Gönül, Newyork’ta çeşitli temaslarda bulundu. Gönül, dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan kırsal bir sorunun dünyanın her tarafını ilgilendirdiğini söyledi.

Newyork’ta gerçekleştirilen toplantılar çerçevesinde Birleşmiş Milletler Norveç Daimi Görev Grubu ile Parlamenter Ulusal Hareket kuruluşunun Millennium Otel’de düzenlediği Kırsal Alanda Kadının Temiz Su ve Elektrik İmkanı Sağlanması Konferansı’na katılan Başkan Gönül; BM’nin, Dünya Bankası’nın, AB’nin ve hükümetlerin kırsal kalkınma programına daha fazla kaynak, bilgi ve zaman ayırmak durumunda olduğunu kaydetti.

KADINLARIN SORUMLULUKLARI

Afrika’nın en geri kalmış bölgesinde yaşam ve çevre koşulları Uzakdoğu’da herhangi bir noktayı ve aynı durumda bütün dünyayı ilgilendirdiğini belirten Milletvekili Gönül, “Kırsal kadınların dünya sosyoekonomiğinin anahtarı, kalkınma sürecinin hayati olmazsa olmaz unsurlarındandır. Gerek dünyada gerekse Türkiye’de tarımsal ve kırsal hayatın sürekliliğinde en önemli rolü kırsal kadınlar oluşturmaktadır. Ayrıca kadınların toplum içinde çok büyük sorumlulukları vardır” şeklinde konuştu. Konferansta konuşan Norveç Dışişleri Bakanlığı Sekreteri IngridFiskaa ise kırsal kadın projesi ile ilgili herkesin elbirliği ile gayret göstermesi gerektiğini söyledi. Yaklaşık 2 saat süren konferansa çok sayıda kadın davetli katıldı.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?