Milyarder olamayan tek internet girişimcisi

Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales 1 milyon dolarlık servetiyle ünlü internet girişimcilerinin en fakiri. New York Times Wales’ın para kazanmak için yola çıktığını ancak Wikipedia’yla ‘değiştiğini’ yazdı.

wiki-founder-jimmy-wales

İnternetteki dijital ansiklopedi Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, milyarder olamayan dünyaca ünlü tek internet girişimcisi olarak anılıyor.

285 dilde yayın yapan Wikipedia her ay yaklaşık 516 milyon tekil kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor. Wikipedia, dünyada Google, Yahoo, Microsoft ve Facebook’un ardından en çok ziyaret edilen internet sitesi. Ancak onların kurucuları milyar dolarlık servetlere kavuşurken Wales hâlâ mütevazı bir gelire sahip. Wikipeadia’nın reklam kabul ettiği takdirde değerinin 5 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor.

Wikipedia, sunucularının masrafını ve 160 çalışanının ücretini bağışlarla karşılıyor. Dijital ansiklopedinin 24 milyon maddesi yaklaşık 80 bin gönüllü tarafından yazılıyor.

New York Times (NYT) gazetesi, Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales’ın, para kazanmak için yola çıkan ancak kurduğu sitenin farklı bir yöne gitmesi üzerine, yönünü değiştiren bir girişimci olarak portresini çizdi. Gazete, “İnternet özgürlüğü konusundaki en ünlü konuşmacı olmasına rağmen ortalama bir para kazanıyor. Wales’in tüm malvarlığının 1 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor” diye yazdı.

Erotik içerikle başladı
NYT Jimmy Wales’ın Wikipedia’ya giden yoldaki kilometre taşlarını da anlattı. Buna göre Alabama’da yetişen Wales 1996’da Bomis adlı bir arama motorunun kurucuları arasında yer aldı. Bomis erotik içeriğe de sahip bir yayın oldu. Wales ikinci eşiyle birlikte San Fransisco’ya taşınıp internet işini büyüttü. Herkesin katkıda bulunacağı dijital ansiklopedi fikrini Nupedia adlı sitesiyle başlattı. 2001’de Wikipedia’yı kurdu.

Başta bu işten para kazanmak istediği bilinen Wales, birçok internet girişiminin borsada arka arkaya darbe yediği bir dönemde popüler ama para getirmeyen Wikipedia’yla başbaşa kaldı. Siteye farklı bir boyut kazandırmaya karar veren Wales bir vakıf kurarak Wikipedia’yı bugünkü politikasına taşıdı.

Bir konuşma 70 bin $
Artık internette iletişim özgürlüğü konusunda bazen ABD hükümetiyle, bazen Apple gibi şirketlerle tartışmaya girdiği bilinen Wales, yaptığı konuşmalar için yaklaşık 70 bin dolar alıyor.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?