Milyonlarca insanın sessiz ve gergin bekleyişinde sona yaklaşıldı

Milyonlarca insanın sessiz ve gergin bekleyişinde sona yaklaşıldı
Bugün Amerika’da dar gelirli insanların kaderini etkileyecek kararın açıklanacağı gün. Amerikan siyaset tarihinin dönüm noktalarından biri bügün Yüksek Mahkeme’nin vereceği karar ile şekillenecek. Bu sabah 10:00’da açıklanacak olan karar ile Sağlık Reform paketinin ülkenin Anayasa’sına uygun olup olmadığına Yüksek Mahkeme karar verecek. Mahkeme’nin paketi tümden kaldırması, kısmen iptali ya da olduğu şekliyle yürürlükte kalmasına dair kararını açıklayacak.

Amerikan siyasetinin son 60 yılına damga vuran ve Başkan Barack Obama tarafından 23 Mart 2010 yılında yürürlülüğe konan Sağlık Reformu’nun kaderi bugün Yüskek Mahkeme’nin kararı ile belli olacak.

Beyaz Saray’da son haftalarda Reform paketi ile ilgili yaptığı yorumları dünden itibaren keserek sessiz bekleyişe geçti. Politika camiasında nefeslerin tutulduğu saatler başladı. Bugün Amerika genelinde yaklaşık 50 milyon insan herhangi bir sağlık güvencesinden mahrum.


Cumhuriyetçiler, ismi kamuoyunda ‘‘Health Care’’ olarak teleffuz edilen Reform paketini  ‘‘Obamacare’’ diye dillendiriyor. Reform paketi 2014 yılında tam olarak devreye girecek ve bu uygulamadan 32 milyon insan faydalanacak. Cumhuriyetçiler, Reform paketine karşı olmalarını devlet bütçesine yılda 900 milyar dolar ek yük getirmesi ile savunuyor. Halihazırdaki sağlık sisteminin Amerikan bütçesine getirdiği geçen yılki maliyet ise toplam 2.7 trilyon dolar. Obama hükümeti, önümüzdeki 10 yıl içinde Reform paketi ile sağlık harcamalarından 143 milyar dolar tasarruf elde etmeyi öngörüyor. Yine hükümet paketin 20.ci yılında Reform paketinin bütçe açığını kapatacağı miktarı 1 trilyon dolar olarak hesaplıyor.

Başkan Obama’nın bugüne kadar ülke içindeki en büyük icraatı olarak görülen Sağlık Reform’unu Yüksek Mahkeme’nin iptal etmesi durumunda bunun Başkan’ın kasım ayından yeniden seçilme şansını dahi etkileyebilecek nitelikte olduğu öngörülüyor. Obama’nın seçimdeki rakibi olan Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Mitt Romney, seçilmesi durumunda Sağlık Reformu’nu yürürlükten kaldıracağını açıklamıştı.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?