Miras katliamı mı

Fransa’da aynı aileden 3 kişi ve görgü tanığı olduğu düşünülen 1 kişinin öldürüldüğü esrarengiz cinayetlerle ilgili soruşturma sürüyor. Polis Irak asıllı İngiliz ailenin miras kavgasına kurban gitmiş olabileceği üzerinde duruyor.

FRANSA’da çarşamba günü işlenen cinayetin nedeni hâlâ anlaşılamadı. Bir araçta bulunan Irak kökenli üç İngiliz’den oluşan aile ve muhtemelen görgü tanığı olan bir Fransız’ın öldürülmesini araştıran Fransız polisi, İngiliz polisiyle ortak istihbarat çalışması yürütmeye başladı. Her iki ülke emniyeti de, kanıtları henüz fazla kuvvetli olmayan miras kavgası olasılığı üzerinde duruyor. Polisleri buna yönlendirense, öldürülen Saad el Hili ile ağabeyi Zaid arasında var olduğu anlaşılan miras husumeti.

İki ülke polisinin işbirliği

Ancak Zaid el Hilli kaçmak bir yana, Londra’da polise giderek olayla ilgili bilgi almak istedi ve miras kavgası iddialarını da reddetti. Yine de ağabeyin Fransa’ya ifade vermeye çağrılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu arada silah sesini duyduğunu ancak saldırganları görmediğini söyleyen 4 yaşındaki Zeena’nın İngiltere’deki evine gönderileceği açıklandı. Fransız savcı, bir görgü tanığının, olay yerinde geçen şüpheli yeşil bir cip hakkında polise ihbarda bulunduğunu da söyledi. Polis aracı arıyor.

Irak’tan kaçtılar

50 YAŞINDA Irak asıllı bir bilgisayar mühendisi olan Saad el Hilli, nanoteknoloji alanında danışmanlık hizmetleri veren SH Tech adlı kendi kurduğu firmanın da patronu. Yine Irak kökenli eşi, diş hekimi İkbal ile uzun yıllardır Londra’da yaşıyor. Saad El-Hilli ve ailesi 1970 yılında Baas rejiminden kaçarak İngiltere’ye yerleşti. Tatillerinde sık sık Fransa’ya giden aile, Annecy kentinde de tatil yapıyordu.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?