MISIR

misir firavun

Darbeci zihniyet bugün 3. Kanlı katliamını gerçekleştirdi. Mısır Firavunlar diyarı. Mısır. Mahmut Özdamar yazdı.

MISIR

Darbeci zihniyet bugün 3. Kanlı katliamını gerçekleştirdi. Mısır Firavunlar diyarı. Her daim zalim’lerin çok kolay yetişebildiği, katliamların eksik olmadığı bir ülkedir. Ama 5000 yıllık tarihinde ilk kez seçimle gelmiş Cumhurbaşkanı ve taraftarlarına karşı bu denli bir katliam olacağını hiç beklemiyorduk.

Asıl irdelememiz gereken,artık dünyada demokrasi ve halkın iradesine saygı kelimelerinin batı dünyası medyasından silinip, bir şekilde darbeye göz yumulması. Artık batı desteklediği fikrin iktidarda kalabilmesi için her tür katliama göz yumacağını bu darbede net bir şekilde ima etti. Biz Obama ile artık Amerika’nın insan hakları,demokrasi ve insan hayatına daha saygılı olacağına inanırken, gelinen süreçte artık neo-con’lar mumla aranır oldu. Bugün Irak’da katliamlara neden olan Maliki yönetimine, Suriye’de resmen katliamlar yapan Esad rejimine üstü kapalı ve son olarak Mısır’da darbe yapan Sisi yönetimine verdiği destekler ile ortadoğu’yu adeda kan gölüne çevirdi.Günün sonunda Baba Bush ve Oğul Bush dönemi gerçekten mum ile aranır oldu.Görünen bu tabloya artık Avrupa Sosyal Demokratları bile ses çıkarmayarak adeda ölümlere izin verdiler.

İslam alemi adeda artık kendi kendini yiyerek bitiriyor ve batı bunu çok rahat bir şekilde seyrediyor. Ne Amerika’nın değerleri,nede Avrupa Sosyal demokratlarının değerlerini artık sahipleri bile dile getirmiyor.Görünen o ki batı’nın belirlediği bir ölüm sayısı var tıpkı Bosna’daki gibi,bu rakama ulaşınca yine kurtarıcı edası ile ortaya çıkacak ve olayları sakinleştirecek.Tabi o zamana kadar kaç milyon insanın ölmesi gerekiyor işte onu bilmiyoruz.

Bu zor sürecin belkide en zor konumu maalesef Türkiye .Devlet en az İhvan kadar darbeye karşı sert durdu ama düşünmesi gereken 2 milyar $’lik Türkiye’nin Mısır’daki yatırımları ve 80 milyonluk bir pazar kaybına karşı karşıya.Türkiye devleti zor olanı yaptı ve onca ekonomik kayıba rağmen darbeye karşı durmasını bildi. Bugün belkide dünyada Türkiye’den başka İhvan’a açıkça destek olan yok desek belkide yeridir.Ne Amerika,ne Avrupa,nede körfez ülkeleri (Katar vardı İhvan’I destekleyen ama bir günde orada Kral değişti ) İhvan’ın yanında oldu.Sadece Türkiye.Ne kadar zor bir şey bu. Bütün dünyanın beyaz dediğine sizin kara demeniz.

Mısır olayında alınması gereken en büyük ders; İslam ülkelerinde halkın tercihi ile iktidara gelen partilerin uğraşmaları gereken iki unsur oluyor. Birincisi uslanmaz bir muhalefet, ikincisi sürekli baskı unsuru olan Ordu. Belki Türkiye bu sorunu aştı ama Mısır, Tunus ve Suriye’de bu sürece ulaşmak çok zaman alacak..Bugün gördük ki Ordu kendi fikri için kendi halkını çok kolay katledebiliyor.Biz bu senaryoları 60 ve 80 ihtilalinde gördüğümüzden sadece filmin tekrarı oldu bizim.

Bu süreç gösteriyor ki Mısır’da ordunun daha çok ve çok kolay katliamlarını göreceğiz…

 

Mahmut Özdamar / Pennsylvania 

[email protected]

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?