Missouri’de geçen ay kundaklanan cami bu dafa kül edildi

Missouri’de geçen ay kundaklanan cami bu dafa kül edildi

Wisconsin de Sih tapınağına düzenlenen saldırının aslında Müslümanlara yönelik olduğu iddialarını doğrulayan bir gelişme Missouri’de yaşandı. Missouri’de bir cami kundaklandı ve kullanılamaz hale geldi. Daha önce de aynı camiye bir kişi tarafından salıdırı düzenlenmişti.

Missouri eyaletinde bulunan ve 150’ye yakın insanın ibadet gereksinimini karşılayacak büyüklükte olan camiye yapılan kundaklama saldırısı üzerine bu defa Federal Soruşturma Ofisi (FBI) harekete geçti. Geçen ay yapılan saldırının kamera kayıtları olmasına karşın yerel polisin hala bir somut delil ortaya koyamaması kafalarda soru işaretine neden olmuştu.

SUÇLUNUN YAKALANABİLMESİ İÇİN 25 BİN DOLAR ÖDÜL

Pazartesi günü savur vaktinde ateşe verilen cami kül oldu. Joplin şehrinde yaşanılan olay sonunda FBI, camiyi yakan kişinin yakalanabilmesi için 15 bin dolar ödül koydu. FBI ayrıca şüphelinin fotoğrafını da internet sitesinde yayınladı.

Cami’nin inşaası ve bakımını üstlenen ‘İslam Toplumu’ adlı derneğin başkanı olan İmam Lahmuddin, mubarek Ramazan ayında ayrı bir sınavdan geçtiklerine dikkat çekti. Yerel gazeteye konuşan Lahmuddin içindeki kızgınlığı şu sözlerle ifade etti; ‘‘Ramazan’da bizler gün boyu oruç tutar ve kötü söz söylemememiz emredilir Allah tarafından inananlara. Allah yalnızca kötü söz söylememeyi Ramazan’da değil diğer aylarda, zamanlarda da emrediyor ama özellikle bu mubarek ayda daha da dikkatli olmamızı istiyor.’’

Amerikan İslam Konseyi İşbirliği (CAIR) adlı İslami dernek ise suçlunun yakalanabilmesi için 10 bin dolarlık ödül verileceğini duyurdu. Olaya tepki gösteren CAIR, Wisconsin’de yaşanılan olayın aslında Sihlere yönelik değil Müslümanları hedef aldığını savundu. CAIR tarafından yapılan açıklamada, polisin Müslümanların ibadet hanelerini korumada daha dikkatli olmalarını istedi. CAIR, Wisconsin’de olduğu gibi Joplin’de yaşanılan olayın Müslümanlar’ın heran hedef alınabileceğini gösterdiğine dikkat çekti.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?