MiT bastırsın 11 Lübnanlı serbest kalsın

Lübnan’da kaçırılan Türk TIR şoförü Abdulbasit Arslan, Lübnan televizyonunda yayınlanan görüntülerde Suriye’de kaçırılan 11 Lübnanlı hacının serbest bırakılması için Türk istihbaratından Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) baskı yapmasını istedi.

ÖNCEKİ gün kaçırılan Türk kamyon şoförü Abdulbasit Arslan’ın görüntüleri dün Lübnan televizyonunda yayımlandı. El Cedid adlı kanalda bir konuşmasına yer verilen 47 yaşındaki Arslan, videoda, Türk istihbaratından, kaçırılan 11 Lübnanlı hacının serbest bırakılması için Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üzerinde baskı kurulmasını talep ediyor.

Videoda Abdulbasit Arslan’ın Mercedes-Benz marka TIR ve İstanbul plakalı bir yarı römork araç da görüntülerde yeraldı. Lübnan kanalı ayrıca, Arslan’ın üzerinden çıkan pasaport ve nüfus cüzdanı dahil tüm kimlik evraklarını ekranlarına taşıdı. Hatay doğumlu Abdulbasit Arslan’ın kimler tarafından kaçırıldığı hâlâ netlik kazanmadı.

Öte yandan Lübnan’da Mikdat aşireti tarafından kaçırılan Türk işadamı Aydın Tufan Tekin’den dün yeni bir haber alınmazken, Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız Lübnan Başbakanı Necip Mikati’yle biraraya geldi. Özyıldız görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, kaçırılan Türklerle ilgili bir durum değerlendirmesi yaptıklarını, Suriye’de Lübnan vatandaşlarının ÖSO tarafından kaçırılması olaylarının ise Türkiye ile hiçbir ilgisinin olmadığının altını çizdi.

3 Suriyeli kaçırıldı

Hemen her saat bir kaçırılma vakasının yaşandığı Lübnan’da dün öğle saatlerinde 3 Suriyeli’nin kaçırıldığı; ancak daha sonra bu kişilerin aslında Lübnanlı olduğunun anlaşılmasının ardından salıverildikleri belirtildi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?