Moon, New York’ta görüştüğü Trump’a Kim’in mesajını iletti

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve ABD Başkanı Donald Trump, 73. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Görüşmeleri için bulundukları New York kentinde görüştü.

TRUMP: BAŞKAN KİM İLE UZAK OLMAYAN BİR GELECEKTE GÖRÜŞECEĞİM

İki lider görüşmenin ardından Kuzey Kore hakkında da açıklamalarda bulundu.

Moon ve Trump’ın ikinci ABD-Kuzey Kore zirvesi için ‘yakın koordinasyon içinde olmayı kabul ettikleri’ açıklanırken, Trump zirvenin ‘yakın bir gelecekte’ yapılacağını söyledi.

Trump ” Başkan Kim ile ile uzak olmayan bir gelecekte görüşeceğim. Yer ve tarih üzerinde çalışılıyor. Bunları açıklayacağız” dedi.

Trump bu açıklamasıyla ikinci ABD-Kuzey Kore zirvesininin yerinin, haziran ayında Kim ile görüştüğü ilk zirvenin mekanı olan Singapur’dan farklı bir yer olacağı izlenimini verdi.

Moon’u geçen hafta Kuzey Kore lideri Kim’le başkent Pyongyang’da yaptığı ‘başarılı’ zirve için öven Trump  ‘Kuzey Kore’nin tamamen ve doğrulanabilir şekilde nükleer silahlardan arındırılması ortak amacına ulaşmak için henüz yapılacak işler olduğunu’ vurguladı.

Trump bir nükleer anlaşma konusunda ‘Acele etmediklerini’ söyledi. ABD’li yetkililer Kuzey Kore’nin nükleer programını iptal edene kadar bu ülkeye yönelik ekonomik yaptırımların sürmesi konusunda ısrar ediyor. 

‘BAŞKAN KİM ÇOK DÜRÜST VE OLAĞANÜSTÜYDÜ’

Trump ve Moon’un görüşmede 1950-1953 Kore Savaşı’nı sonlandıran bir deklarasyon imzalama konusundaki arzusunu ele aldığı da belirtildi. Güney Kore Devlet Başkanı’nın ofisinden yapılan açıklamaya göre, Moon geçen hafta Pyongyang’da Kim’in kendisine verdiği özel mesajı da Trump’a iletti.

Ancak mesajın içeriği açıklanmadı. Japon Kyodo haber ajansı Trump’ın mesajı ‘hoşnutlukla’ karşıladığını vurguladı.

Trump açıklamasında ” Muazzam ilerleme kaydediyoruz. Başkan Kim açıkçası (bu süreçte) çok dürüst ve olağanüstüydü. Ben onun bir şeyler olmasını görmek istediğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

‘BU SORUNU ÇÖZEBİLECEK TEK KİŞİ SİZSİNİZ’

Moon Trump’a Kuzey Kore liderinin Yarımada’nın nükleer silahlardan arındırılmasına bağlılığını tekrar teyit ettiğini söyleyerek “Kim’in ülkesinin nükleer programından vazgeçme kararı Kuzey Kore’dekilerin bile geri çeviremeyeceği şekilde ölçüde resmileşti” dedi.

Moon “Başkan Kim ayrıca  defalarca size olan sarsılmaz güvenini ve sizden beklentilerini iletti. Nükleer silahlardan arınma sürecini hızlı şekilde tamamlamak için sizinle yakında görüşmeyi umut ettiğini ifade etti” diyen Moon Kim’in sözlerini aynı şekilde tekrar ederek “Çünkü siz bu sorunu çözebilecek tek kişi sizsiniz” ifadelerini kullandı.

​Moon’un geçen haftaki Pyongyang temaslarında Kim Tongchang-ri füze test alanının uluslararası gözlemciler gözetiminde daimi olarak boşaltılacağı sözünü vermiş ayrıca ABD’nin adım atması halinde Yangbyon nükleer tesisini de aynı şekilde boşaltacaklarını açıklamıştı.

SERBEST TİCARET ANLAŞMASI REVİZE EDİLDİ

Trump ve Moon dün ayrıca  ABD-Kore Serbest Ticaret Anlaşması’nın revize edilmiş bir versiyonunu da imzaladı.

Trump anlaşmanın ABD’nin Seul’le olan ticaret açığını azaltacağını ve ABD ürünlerinin Güney Kore’ye ihracat olanaklarını genişleteceğini söyledi.

Revize edilen anlaşmaya göre Güney Kore pazarına yıllık olarak giren ABD otomobilerinin sayısı 2 katına çıkacak.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?