Moskova’dan Türk sınırına yakın radar tesisi

Rusya’nın, Suriye’nin Türk sınırına yakın Kesap bölgesinde gözlem amacıyla kullanılmak üzere bir radar tesisi kurduğu öne sürüldü.

Fransız Le Figaro gazetesinin Batılı bir kaynağın açıklamalarına dayandırdığıhaberine göre, Suriye rejimine sınırın iki tarafında bulunan muhaliflerin hareketlerini gözlemleme fırsatı veren bu tesis, Rusya’nın iki amacına birden hizmet ediyor.

Rusya, radar tesisi sayesinde, hem başta İncirlik’teki ABD üssü olmak üzere Türkiye’deki NATO üslerini izliyor, hem de Suriye-Türkiye sınırının Türkiye tarafındaki muhaliflerin neler yaptığını Esad rejimine bildiriyor.

Lazkiye’nin 30 km kuzeyinde bulunan Kesap, eskiden Ermenilerin bulunduğu, şimdiyse Alevilerin yaşadığı bir bölge.

Batılı kaynak Kesap’ı, “Bin 300 metre yükseklikte bulunan veTürkiye tarafında neler olup bittiğinin görülebildiği, Suriye rejimi için stratejik önemi olan bir bölge” olarak tanımladı.

CIA, MUHALİFLERE YARDIMI ARTIRACAK

Kesap’ın diğerbir özelliği de muhaliflerin elinde olan ve Özgür Suriye Ordusu ile müttefiklerinin ‘kurtarılmış bölge’ haline getirmek istediğiCebel el Ekrad’daki bazı köylerin sadece 10 km uzağında bulunuyor olması.Esad’ın, kurtarılmış bölge planını, radar tesisini kullanarak engellemeye çalışacağı düşünülüyor.

Ayrıca,bu tesis nedeniyleABD gizli servisi CIA’in, Suriyeli muhaliflerle daha fazla istihbarat paylaşımına gidebileceği tahmin ediliyor.

Rusya’nın, Şam başta olmak üzere bütün Suriye’de başka radar tesisleri kurması da öngörüler arasında yer alıyor.

SURİYE’YE DAHA FAZLA HAVYAR YOK. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?