Multivitaminler erkeklerde kanser riskini azaltıyor

Multivitaminler erkeklerde kanser riskini azaltıyor

Düzenli kullanımı tartışma konusu olan multivitaminlerin erkeklerde kanser riskini azalttığı ortaya çıktı. ABD’de yaklaşık 15 bin erkek üzerinde yapılan bir araştırmaya göre günlük düzenli multivitamin kullanımı kanser riskini yüzde 8 oranında azaltabiliyor.

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. J. Michael Gaziano’nun öncülüğünde yapılan araştırma yaklaşık 15 yıl önce başladı. Yaşları 50’nin üzerinde, bin 300’den fazlası kanser olan 14 bin 641 Amerikalı doktorun bir kısmına, fonksiyonu olmayan placebo hapları, bir kısmına ise günlük multivitamin hapları verildi. Her gün düzenli olarak verilen hapları kullanan doktorlar, 11 yıl sonra araştırmacılar tarafından ziyaret edilmeye başlandı. Ziyaretler sonrası elde edilen bulgular sonucunda, düzenli alınan multivitaminlerin kanser riskini yüzde 8 oranında azalttığı görüldü.

Prof. Dr. Gaziano konuyla ilgili olarak, multivitaminlerin kronik hastalıklar ve kansere iyi geldiği konusundaki tartışmalı bilgilere rağmen birçok kişinin bu hapları kullanmaya devam ettiğini ifade ederek, “Bizim araştırmamız bu ilaçların kanser riskine karşı az ama dikkate değer bir koruma sağladığını gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Bilim adamları geçmişte de multivitaminler hakkında çeşitli araştırmalar yapmıştı. 2010 yılında İsveçli bilim adamları, 35,000 kadın üzerinde yaptığı araştırma sonucunda multivitaminlerin kadınlarda göğüs kanseri riskini arttırdığını ifade etmişlerdi.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?