Mutluyum! Hem de çok! Dana Point

irem-akdere-los-angelesDana Point – Seize the day!

Mutluyum! Hem de çok!

Amerika’da yaşayan her Türk’ün aklına gelir şu soru: “Eğer şu an bu ülkede yaşamasaydım, Türkiye ‘de yaşasaydım nasıl olurdu?” sorunun cevabı kimi zaman özlem duygusunun ağır basmasıyla, kimi zaman umutla karışık heyecan ve takibinde geri dönüşle, kimi zaman sahip olduklarından yaşamından mutlu olma ve bunun için müteşekkir olmayla verilir. Bugün tekrar hayatımda sahip olduğum her şey için teşekkür ettiğim bir gün. Hayat çok güzel ve kısa. Canım Çikom’un (Canım Abim’in) hep anlattığı gibi sevdiğim işi yapıp,değerli, önemli, güzel insanlarla vakit geçirip, yaşayıp; iyi, artı değer katan şeyler yapıp, iyi düşünüp kaliteli ve güzel yaşamaya çalışıyorum hayatımı. Çabam bu, basit ve güçlü.

Bugün 38. bölüm anons çekim günüydü. Birkaç mekan arasından Dana Point kazanan oldu, biz de sabah hazırlandık. Starbucks kahvelerimizi aldık Google maps ‘ten de adresimizi. Sonra da Türkçe şarkılar eşliğinde keyifli ve kısa bir yolculuk yaptık. Destinasyonumuza vardığımızda bizi birbirinden güzel manzaralar, huzur, keyif ve yeni bir yer görüp keşfetmenin verdiği tarif edilmez o güzel duygu karşıladı.

dana-point-google-map

dana-point-irem-akdere

dana-point-2

dana-point-irem-akdere-2

İlk çekim mekanımız bu eski ve Karayip Korsanları’nın gemilerini andıran küçük geminin yanıydı. Su bu kadar berrak, dağlar bu kadar yakın ve yüceyken, iskelenin ucundan ilerideki kayalıklarda yürüyüş yapan insanları izlerken, deniz kıyısında sörf yapan insanların yeteneklerine ve çalışmalarına hayran kalırken, bu rüzgarda bu serin havada nasıl denize giriyorlar diye birkaç çılgın ve maceracı gencin konuşmalarını dinleyip keyiflerine uzaktan eşlik ederken hayaller dünyasıyla gerçek dünya arasında daldım  mutlu düşüncelerime…

dana-point-irem-akdere-3

irem-akdere-eksi-10-dana-point

Dana Point’te keşif gezimize çıktık yine anons mekanı ararken Ocean Institute ile karşılaştık burada çocuklara denizde yaşayan hayvanları tanıtıyorlar, okyanusa turlar düzenliyorlar, yunusların kıyıdaki danslarını izliyorlar. Bilinçli bir şekilde davranıyor daha ilkokula yeni başlamış çocuklar. Kuralları biliyorlar, çöp atmak yok, deniz hayvanlarını rahatsız etmek yok. Herkes bir arada, herkes kendi halinde, evimizin deyimiyle herkes kendi kafasında takılıyor.

dana-point-hatira

Disneyland’de yoğun çalışmayı bir yana, MBA stresi ve yorgunluğu başka bir yana, çekimlerin telaşı da öteki yana ve sonunda hepsini bir günlüğüne geride bırakarak sadece “ Seize the day!” felsefesine odaklanarak gözümün gördüğüne, çektiğim resimlere, çiçeklere, tepelere, okyanusa, yollara bakarak, “yaşadığımı hissederek” geçirdim tüm günümü.

dana-point-gezi-rehberi

Amerika’da bu hafta Milli Parklar Haftası, tüm parklar da bir hafta boyunca ücretsiz ziyaret edilebiliyor. Biz de bunu fırsat bildik hazır çekimlerimizi yapıyorken kendimize zaman ayırıp yolumuzun üzerinde gördüğümüz ilk  milli parka girdik. Yolumuz yine Laguna Beach’ten geçti. Pasific Coast Highway, düzenli ve sürekli olarak bizleri yeni yerler keşfetmeye ve şaşırmaya zorluyor. Ama onun öncesinde tabiî ki bir yemek molası.

eksi-10-yemek-molasi

eksi10-irem-akdere-yemek

Bakalım Milli Park’ta neler olacak? Pabuçlarımız kum mu dolacak? Check-in Check out mu yapacağız? Gizli bir vadiye gelmişcesine meraklı ve tedbirli mi olacağız? Yeşil müzeler, kırmızı cafeler mi göreceğiz?

Dana Point sevgiyle selamlar.

İrem Akdere / Orange County
[email protected]

eksi-10-irem-akdere-dana-point

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?