NASA Curiosity için ‘yol’ arıyor

NASA’nın geçtiğimiz hafta Mars’a gönderilen uzay aracı Curiosity henüz gezegen yüzeyinde hareket etmedi ancak NASA uzmanları şimdiden Mars dağlarını nasıl aşacaklarını belirlemek için haritalar çizmeye başladıklarını açıkladı.

Gezegenin ekvator bölgesinin yakınlarında bulunan Gale Krateri’ne indirildiği günden beri Curiosity check-up’tan geçiriliyordu.

Curiosity projesinin önde gelen isimlerinden Ashwin Vasavada yaptığı açıklamada, “Curiosity’i yerinden oynatmak için çok heyecanlı olduklarını” belirterek, asıl amaçlarının gezegendeki yamaçlarda mikropların yaşamı için uygun alanlar olup olmadığını tespit etmek olduğunu hatırlattı.

Curiosity’nin dünyaya gönderdiği fotoğraflar üzerinde hummalı çalışmaların sürdüğünü belirten Vasavada, çakıllı bölgelerden geçmenin kolay olduğunu ancak Sharp Dağı’na yaklaşıldıkça arazinin zorlaştığını belirtti.

Beş-altı adet olası rota belirlediklerini belirten Vasavada, Curiosity’nin her gün yaklaşık bir futbol sahası boyunca yol kat edeceğini ve böylece dağa ulaşmanın bir yıl süreceğini söyledi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?