54 F
Los Angeles
28 Mart 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaNASA, robot astronot yaptı

NASA, robot astronot yaptı

nasa robot astronot

NASA, uzaya göndermek üzere robot astronot yaptı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yakın gelecekte astronotlar ile birlikte robotları da uzaya gönderecek. İnsansı robotlar, uzayda gerekli ön hazırlıkları yapmanın yanı sıra gerçek astronotlara da yardım ederek onların işlerini kolaylaştıracak.

Valkyrie adı verilen bu robot, süper kahraman Iron Man’e görüntü olarak benzer şekilde tasarlandı. NASA bünyesinde daha önce yapılan diğer robotlara kıyasla daha dayanıklı ve hünerli olan Valkyrie, birçok alanda başarısını kanıtladı.

Sualtı radarlarındakine benzer ekipmanlara sahip olan robota tepeden tırnağa kamera donanımının yanı sıra sırt çantası şeklinde batarya da entegre edilecek. Kollar, ayaklar ve bel kısmı insanlar kadar dinamik olmayan android robot, Mars’ta bir astronot gibi hareket edebilecek.

İnsansı robotlar, uzaya diğer astronotlardan önce gönderilecek. NASA bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Dexterus Robotics yöneticisi Nicolaus Radford’un yaptığı açıklamalara göre, robotlar daha çok hazırlık safhasında görev alacaklar. Robotlar birtakım ön hazırlıkları tamamladıktan sonra gerçek astronotlar, bu alanlara gönderilecekler ve robotlar birlikte çalışacaklar.

DARPA (The Defense Advanced Research Projects Agency) ve THOR (Tactical Hazardous Operations Robot) tarafından da buna benzer robotlar üretilmişti. Fakat bu robotların hiçbirisinin Mars’a gönderilecek ilk robot olma özelliğini elde edemeyeceği belirtiliyor. Ancak bu robotların biraz daha geliştirilmesi durumunda, uzay gemisinde robot astronotların yer aldığını görebiliriz. (Ihsan Denli / CIHAN)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,391BeğenenlerBeğen
16,228TakipçilerTakip Et
3,500TakipçilerTakip Et
7,709TakipçilerTakip Et
31,000AboneAbone Ol

Kaçırmayın