ABD’nin balistik füzelerden korunma imkanlarına sahip olmadığı belirten dergi, sadece Kuzey Kore gibi ülkeler tarafından fırlatılabilecek roketleri önleme gibi sınırlı bir başarı gösterecek füze savunma sistemleri geliştirmeye çabaladıkları değerlendirmesi yaptı.

National Interest (NI), Washingon’un daha geçen yüzyılda balistik füzelerden korunma sistemi geliştirmeye çalışarak, 1960’larda Safeguard ve 1980’lerde Star Wars (Yıldız Savaşları) programlarını başlattığını hatırlatarak şöyle devam etti:”‘Aklı başında hiç kimse, gelecekteki olası yeni programların, sesten 20 kat daha hızlı yaklaşan her bir savaş başlığını durdurabilecek kadar etkili olacağı garantisi verdiğine inanmaz”.

‘RUSYA’NIN SİLAHLARI OLMAYAN VE OLMAYACAK SAVUNMAYI DELMEK İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ’

Dergi, “Öyle görünüyor ki, Rusya’nın yeni silahları tam anlamıyla, olmayan ve muhtemelen olmayacak savunmayı delmek için geliştirilmiş ” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1 Mart’ta yaptığı Federal Meclis konuşmasında Avangard’ın yanı sıra dünyada benzeri bulunmayan en yeni Rus silahlarına da geniş yer vermişti. Putin, atmosferin yoğun katmanlarında 20 mach hızla binlerce kilometre uçarak kıtalararası mesafeleri kat edebilen Avangard adlı hipersonik füze sisteminin başarıyla geliştirildiğini duyurmuştu.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?