NATO: Türkiye, Patriot füzelerini talep etti

NATO: Türkiye, Patriot füzelerini talep etti

Türkiye’nin, Suriye sınırında konuşlandırılmak üzere Patriot füzelerini NATO’dan resmen talep ettiği açıklandı. Türkiye, Suriye sınırında konuşlandırılmak üzere Patriot füzelerini NATO’dan resmen talep etti. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Suriye’de devam etmekte olan krizin ulusal güvenliğimize oluşturduğu tehdit ve riskler karşısında, Vaşington Antlaşmasının IV. Maddesi çerçevesinde talebimiz üzerine 26 Haziran ve 3 Ekim 2012 tarihlerinde düzenlenen Konsey toplantılarındaki istişareleri müteakiben, ulusal hava savunmamızın Müttefik hava savunma unsurlarıyla takviyesinin desteklenmesinin NATO’dan resmen talep edilmesi kararlaştırılmıştır.” denildi.


Açıklamada, bu talebin Türkiye tarafından NATO’da bugün yayımlanan bir mektupla resmen gündeme getirildiği belirtildi ve “NATO Konseyi, talebimizi ele almak üzere kısa zamanda toplanacaktır.” denildi.

 

RASMUSSEN: TÜRKİYE’NİN FÜZE TALEBİ ULAŞTI

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye’nin ‘Patriot füzelerinin konuşlandırılması’ ile ilgili talebinin eline ulaştığını açıkladı. Rasmussen, “Müttefikler, bu talebi vakit geçirmeden ele alacaktır.” dedi.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?