NATO’da Facebook alarmı

İnternet korsanlarının, bu hesap üzerinden diğer NATO üyesi ülkelerin üst düzey komutanlarına “arkadaşlık” isteği gönderdiği, böylece bu komutanların telefon numaralarından özel fotoğraflarına kadar bir çok kişisel bilgisine ulaştığı öğrenildi.

Stavridis’ten arkadaşlık isteği aldıklarını düşünen İngiliz üst düzey subaylar ile İngiliz Savunma Bakanlığı yetkililerinin bu isteğe olumlu yanıt verdiği öğrenilince, İngiltere güvenlik alarmına geçti.

ÇİN’DEN ŞÜPHE EDİLİYOR

NATO yetkilileri, bu siber saldırının arkasında tam olarak kimin olduğunu ve kimlerin arkadaşlık isteğini kabul ettiğini resmi olarak açıklamayacak. Ancak tahminler, internet korsanlarının Çin’e hizmet ettiği olasılığı üzerinde yoğunlaşıyor.

NATO’nun Libya operasyonunda önemli bir görev üstlenen ABD’li Orgeneral James Stravridis adına açılan Facebook hesabı sayesinde, operasyonla ilgili detayların öğrenilmeye çalışıldığı savunuldu. Ancak Çinliinternet korsanlarınınbu eylemleriyle NATO’ya ait gizli bilgilere ulaşamadıkları açıklandı.

Bir NATO yetkilisinin belirttiğine göre, Facebook’ta NATO müttefiki ülkelerin üst düzey subayları adına açılmış birçok sahte hesap bulunuyordu. Ancak Facebook ile işbirliği içinde çalışılarak bu sayfalar kapatıldı.

James Stravridis adına açılan sahte hesabın, normal kullanıcılarınkinden çok daha farklı izdüşümü olduğu ve son derece ileri teknikler kullanılarak hazırlandığı belirtildi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?