NBA’de Dwight Transferinden Sonra


NBA

 

Dwight Howard geçtiğimiz Cuma günü, Lakers’ın verdiği ekstra $30 milyon’u elinin tersiyle bir kenara itip, daha başarılı olacağına inandığı Houston Rockets’ın yolunu tuttu.

Dwight’ın bu kararı, hem bir sürü takımı, hem de bir sürü oyuncuyu etkiledi, ve karar akabinde bir çok fikir ve adres değişti..

Devin Harris Dallas Mavs ile anlaştı

Dwight transferi için, çok fazla olmasa da, son dakikaya kadar ümidini koruyan Mavs, Dwight’ın Rockets tercihinden sonra, geri çekilip, kapandı. Dwight’ın istediği parayı zaten gözden çıkarmış olan Cuban, marketteki en iyi tercihlerden birini yaptı ve Harris ile 3 yıllık $9 milyona anlaştı.

Lakers Gasol’a sarıldı

Dwight’ın ayrılması ile pivot mevkiinde hiç seçeneği kalmayan Lakers, büyük ölçüde Gasol’u takımda tutmaya karar verdi. Klüple ve teknik ekiple geçtiğimi yıl inişli çıkışlı ilişkisi olan Gasol, yıllık $19.3 milyonluk kontratını en az bir sene daha korumayı hemen hemen garantiledi.

Aldığım duyumlara göre Ömer Aşık Rockets’dan ayrılmak istiyor

Geçen sene 82 maçta ilk 5 başlayan, 10.1 sayı, 11.7 rebound, 2.7 blok ortalaması ile oynayan NBA’deki en başarılı temsilcimiz Ömer Aşık, duyduğuma göre Dwight transferinden çok rahatsız olmuş. Yakın çevresine Dwight ile birlikte oynamak istemediğini, onun arkasında beklemeyeceğini ve Houston’dan ayrılmak istediğini söylüyormuş. Houston yetkililerine de imza-ve-trade seçeneği sunmuş. Gelecek 2 yıl Houston Rockets ile $20 milyonluk kontratı olan Ömer’in yüksek maliyetli kontratı duyduğum kadarıyla şu aşamada hiçbir takımı cezbetmiyormuş.

Bu söylemleri duyduğumda Ömer Aşık’ı aradım, telefon numarasını değiştirmiş, kendisine ulaşamadım. E-mail gönderdim ama geri dönmedi. Kendisinden haber alır, ve sorularımı kendisine yöneltebilirsem, siz okuyucularımızı da bilgilendireceğimden hiç şüpheniz olmasın.

Josh Smith Detroit Piston’s ile anlaştı

Dwight’ın Rockets açıklamasının üzerinden 24 saat geçmeden, transferin en gözde isimlerinden Josh Smith’in Pistons ile anlaştığı haberi geldi. Birçok kişi de benim düşündüğüm gibi düşünüyor ve Rockets’ın Dwight ile birlikte Smith’i de imza-ve-takas yöntemiyle transfer edeceğini düşünüyordu, ama bu tren çabuk kaçtı. Pistons’ın 4 yıllık $56 milyonluk kontrat önerdiği Smith imzayı atıverdi. Josh Smith ismini Dwight ile pazarlıkta on saflarda kullanan Rockets yönetimini bu transfer haberi sonrasında bir hayli hayal kırıklığına uğradı. Şu zamanlar ben ise, şampiyonluk kazanmak isteyen Dwight’ın “Smith’siz şampiyonluk yüzdesi” hakkında ne düşünüyor çok merak ediyorum.

Andre İguodala Golden State Warriors ile anlaştı

Yine transferin gözde isimlerinden İguodala Warriors tarafından kendisine önerilen 4 yıllık $48 milyonluk kontrata olur dedi. İguodala bugüne kadar, hem takımı adına skor üretebilen ve hem de ligdeki en iyi defans oyuncularından biri olarak göze çarptı. Dwight fiyaskosuna son anda dahil olan ve hem elindeki silahlarla, hem de önerdikleri ile ciddi rakip gibi görünen Warriors, Dwight kaçınca, gözünü bile kırpmadan İguodala’yı bağlayıverdi. Atletik özellikleri ile Warriors’a büyük katkı sağlayacağına inandığım İguodala, kendine şut zemini hazırlamayı bilen ender oyunculardan bir tanesi. Warriors’a çok şey katacağından hiç şüphem olmadığını söyleyebilirim.

Bu yukarıda bahsettiklerim Dwight’ın Rockets açıklamasından sonra hemen hemen 48 saat içersinde olanlar. Yarın açıklamanın ardından gelen ilk pazartesi. Aldığım duyumlara göre NBA’in birçok sürprize gebe olduğunu, ve daha çok enteresan transfer haberleri duyacağımıza garanti verebilirim.

 

İyi günler diliyorum

 

Burak Yarkent

Alaturka Online/ Los Angeles, CA

 

 

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?