Neandertallerle gen benzerliğimizin nedeni ortak atalarımız

Neandertallerle, Homo Sapiens’in gen benzerliğinin nedeni hakkında yeni bir teori ortaya atıldı. Teoriye göre, gen benzerliğinin nedeni çiftleşme değil, ortak ata…

Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma Neandertallerle modern insanın yani Homo Sapienslerinarasındaki gen benzerliğinin nedeninin bir ortak ata olduğuna işaret etti.

Daha önce DNA benzerlikleri ilk keşfedildiğinde iki farklı türün birbirleriyle çiftleşmeleri nedeniyle böyle bir durum ortaya çıktığı açıklaması getirilmişti.

Homo Neanderthalensis’in DNA yapısı ilk kez 2010 yılında yayınlandığında Afrika’daki insanların DNA’larının yüzde 4’ünün Neandertallerle aynı olduğu ifade edilmişti. Araştırmacı Andrea Manica analizin ortak DNA miktarını olduğundan fazla gösterdiğini ve Afrika’daki modern insanların ataları olan farklı popülasyonlar arasındaki genetik varyasyonları dikkate almadığını savundu.

Manica, modern insanın Afrika’dan çıktıktan sonra da farklı türlerle gen alışverişi yaptığını düşünüyor.

Neandertaller 30 bin yıl öncesine kadar modern insanla Avrupa ve Ortadoğu’da komşuydu. Neandertallerin yok olmasının bir nedeninin de modern insan tarafından avlanması olduğuna yönelik tezler ortaya atılmıştı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?