Nefes kesen av WOW’da son buldu

World Of Warcraft inanılmaz bir ilke daha imza attı.

İlk olarak 1994 yılında hayatımıza giren World of Warcraft; ya da daha popüler ismiyle WoW bugün 14 milyona yakın abonesinin halen her gün oynadığı bir sanal dünya. Her kişinin belirli bir karakteri canlandırdığı oyunda seçtiğiniz ırk ve göreve göre kendinizi geliştirebilmek için sürekli çalışması, kimi zaman da savaşması gerekiyor.

İşte genellikle WoW’un internet ve oyun bağımlılığıyla ilgili haberlere konu olmasına yol açan bu mecburiyet ilk defa bir polis takibinde işe yaradı. Uyuşturucu bulundurma ve satma suçlarından hakkında 2007 yılında tutuklama kararı çıkan Alfred Hightower adlı bir Amerikalı uzun süren takibe rağmen yakalanamadı ve ülkeyi terk etmeyi başardı. Takibi sürdüren polis Hightower’ın sıkı bir WoW oyuncusu olduğu bilgisine ulaştı. Kendisi de aynı oyunu oynayan Müfettiş Matt Roberson oyunun sanal dünyasında Hightower’ın peşine düştü.

Oyun içinde suçluyu bulan polis memuru takma adını oyunun üretici ve yöneticisi Blizzard firmasına verdiğinde kısa sürede aradığı kişinin IP numarasını, kullanıcı adı ve şifresini ve bağlandığı ülkeyi öğrendi.
Kanada’da tutuklanan Alfred Hightower cezasını çekmek üzere ABD’deki bir hapishaneye yerleştirildi. (worldofwarcraft.com)

Haberturk

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?