Nehir taştı! Binlerce dönüm tarım arazisi sular altında


Trakya’da yağmur, kirliliğiyle gündemde olan Ergene Nehri’nin taşmasına sebep oldu. Binlerce dönüm tarım arazisi sular altında kaldı.

Nehir taştı! Binlerce dönüm tarım arazisi sular altında

Son 92 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da son günlerde etkili olan yağış, Edirne’deki Tunca ve Meriç nehirlerinin su seviyelerini arttırdı.

TARIM ARAZİLERİ SULAR ALTINDA

Yağış, kirliliği ile gündemde olan Ergene Nehri’nin su seviyesini de 10 metreküp/saniyeden 200 metreküp/saniyeye yükseltti. Yetkililer ‘sarı alarm’ verirken, Ergene Nehri’nin taşması sonucu Uzunköprü ilçesinde ekili tarım arazileri sular altında kaldı.

KİMYASAL ATIKLAR ÇEVREYİ SİYAHA BOYADI

Suların kent merkezine doğru geldiği görülürken, nehir sularının getirdiği kimyasal atıklar çevreyi siyaha boyadı.

Yıllardır sanayi atıklarıyla kirli akan Ergene Nehri’nin taşmasının büyük bir çevre kirliliğine yol açtığını belirten vatandaşlar, şu ifadeleri kullandı;

*Trakya’da beklenen, özlenen yağışlar geldi. Hem Meriç hem de Ergene Nehri’nin debileri arttı. Önlem alınmayan noktalarda taşkınlar yaşanıyor. Şu an Uzunköprü ilçesinin kenar mahallerindeki evlere kadar, tarım arazilerine yayın su çoğalmış durumda.

*Tabii bu durum bizim açımızdan endişe verici. Şu an tarım yapılan tarlalarımıza kimyasal sanayi atıkları yayılıyor. Ergene’de yıllardır kirlilik sonucu dipte çökermiş olan çamurlar da yayılıyor.

“KANSEROJEN MADDELER DOĞAYA SAÇILMIŞ DURUMDA”

*Kanserojen maddeler şu an tarıma ve doğaya saçılmış durumda. Şu an taşan çamurlar, nehir kıyısındaki çimeni lacivert renge çevirirken betonları siyaha boyamış durumda. Tarım arazilerine taşan bu zehirli su, çevreye ve yer altı kaynaklarına karışacak. İHA

Nehirde buz kütlesiyle eğlence kâbusla bitiyordu İlginizi Çekebilir Nehirde buz kütlesiyle eğlence kâbusla bitiyordu Nehir taştı, kent sular altında kaldı! Halk kayıkla geziyor İlginizi Çekebilir Nehir taştı, kent sular altında kaldı! Halk kayıkla geziyor

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?