Türk Uçakları Amerika Birleşik Devletleri Nevada’ da

Turk-ucaklari-amerika-tatbikat

Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçaklar, dünyanın en mühim askeri tatbikatlarından olan Red Flag Tatbikatı için Konya’dan Nevada Eyaleti’ndeki Nellis Hava Üssü’ne geldi.

KC135R tanker uçaklarla beraber tatbikata katılacak ekipte Konya’dan 132. Filo’nun yanı sıra 141. Filo’dan SoloTürk ekibi de yer alıyor.

Amerikan Hava Kuvvetleri’nin hane sahipliğinde Nevada Eyaleti’ndeki Nellis Hava Üssü’nde gerçekleştirilen tatbikatta, al ve mavi kuvvetler oluşturulan senaryoya göre yeni kuşak harp taktiklerini deniyor. Ortak operasyon başta olmak üzere hasım sistemleri yere kurulan elektronik sistemlerle simüle edilerek gerçekçi tehditler oluşturuluyor. 9 Şubat’ta başlayacak tatbikat, 11 Mart’a kadar devam edecek.

Tatbikata katılan Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’na bağlı 132. Silah Taktik Filosu, Hava Kuvvetleri’ndeki bütün tayyare mühimmatlarının atış yönergelerini ve silah konusunda öğretmen pilotları yetiştiriyor. Başkent Ankara Akıncı 4. Ana Jet Üssü’ndeki 141. Filo ise hava kuvvetlerindeki F-16 öğretmen pilotlarının standardizasyonundan mesul. Aynı zamanda filo, SoloTürk gösteri ekibinin de ana birliği. İntikalin yapılmasını sağlayacak tanker uçaklar ise Adana İncirlik Üssü merkezli 101. Filo’ya ait. Okyanus aşacak F-16’ların yakıtsız kalmadan uçmaları için havadan ikmal yapacak KC15R uçakları aynı zamanda tatbikatta da vazife alacak.

SOLOTÜRK GÖSTERİ YAPACAK

Red Flag tatbikatının tamamlanmasının ardından SoloTürk ekibi, El Centro Üssü’ne geçecek. Aynı zamanda bu üs, Amerikan Donanma Havacılığı’nın gösteri ekibi Blue Angels (Mavi Melekler) akrobasi takımının da merkezi. Tatbikatın ardından SoloTürk bu üste gösteri yapacak. Türk Hava Kuvvetleri Red Flag ekibi tatbikatın tamamlanmasının ardından yurda dönecek.

1997’DE KATILMIŞTI

Türk Hava Kuvvetleri ilk defa bu tatbikata 1997 yılında katılmıştı. Kırmızı kuvvetlere iç olan Türk F-16’ları çok sayıda mavi güç uçağını düşürme başarısına sahip olmuştu. Ankara’dan hareket eden Türk ekibi, Nellis’e Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı KC135R tanker uçaklarının desteği ile uçmuştu.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?