‘Neverlogde’ New Yorklular’ı Büyüledi

Fransız sanatçı Nicolas Pol, New York’taki Aby Rosen’e ait malikenede bir sergi açtı.

‘Neverlodge’ isimli sergi, İstanbul’dan once New Yorklu sanatseverlerle buluştu. Türkiye Başkonsolosluğu Turizm Ateşeliği’nin de destek verdiği sergi açılışına Başkonsolos M.Levent Bilgen ve eşi Ayşe Bilgen ile birlikte Turizm Ateşesi Ebru Ejder de katıldı.

Nisan ayında İstanbul’da İstanbul 74 isimli sanat ve kültür platformunda İstanbullular’la da buluşacak olan sergi açılışına ilgi oldukça yoğundu. Küratörlüğünü Vladimir  Restoin Roitfeld’in yaptığı sergide, sanatçının son dönem tuval ve heykellerinden oluşan oldukça geniş bir koleksiyonun parçaları yer alıyor.

Sanatçı son moda kılıkları ile gezen iblislerin, sahte kurum ve şirketlerin, ahlaksız fahişelerin imajları ile betimlediği manik hikayesini akrilik boyalar yolu ile tuvallerine aktarıyor.Pol eserlerinde, kinayeli ve sadizm derecesinde acımasız gözlemlerini soyut ekspresyonizme, figüratif heykellerine ve seri üretime yükleyerek anlatıyor.

Başkonsolos M.Levent Bilgen sergi açılışı için kısa bir değerlendirme yaptı. Bilgen, İstanbul’un kültürel anlamda gün geçtikçe daha etkili bir şehir olduğunu belirtirken; dünyaca ünlü sanatçıların yaptıkları faaliyetlerde İstanbul’u seçmelerinin rastgele olmadığını vurgularken, Pol’ün eserlerini ‘sıradışı’ olarak nitelendirdi.

Nicolas Pol kimdir

Nicholas Pol 2001 yılından beri birçok uluslararası sergiye katıldı. Paris’te doğan Pol, çocukluğunun büyük bir kısmını Afrika’da geçirdikten sonra yeniden  Fransa’ya döndü.

Dünyanın en saygın eğitim kurumlarından biri olan Ecole Nationale des Beaux-Arts at La Sorbonne’da eğitim gördü.Londra’daki Alsopp Contemporary’de gerçekleştirdiği iki başarılı solo serginin ardından; Vladimir Restoin Roitfeld ile çalışmaya başlayan Pol, Roitfeld yolu ile üç büyük uluslararası sergiye imza attı: 2009 yılında New York’ta The Martus Maw s, 2010 yılında Londra’da The Mother of Pouacrus ve 2011 yılında New York’ta Sick Atavus of the New Blood sergileri… Pol, Paris’teki J-en Rêve Fondation Cartier, Plus Que Vrai ENSBA Salle des Quasis ve Londra’daki Loic le Gaillard gibi prestijli sanat kurumlarında sayısız karma sergiye katıldı. Eleştirmenler tarafından yeni Michel- Jean Basquait olarak tanımlanan Nicolas Pol ise pop kültürü referans alan işler üreten bir sanatçı. “İşlerimin şiir gibi senaryoları var ama bunlar kısa senaryolardan oluşuyor,” diyen Pol devasa kanvaslara resimler ve figüratif heykeller  yapıyor.

22 East 71 Street

Mimar C.P.H Gilbert tarafından 1922 yılında tasarlanan 22 East 71st Street adıyla anılan malikane  bir zamanlar “Lenox Çiftliği”nin  parçası olan iki parsel üzerine yün tüccarı  Julius Forstmann için inşa edilmiş.  Beş katlı malikane taş dış yüzeyi ve rustik tarzda inşa edilen  zemin katı ile eski New York’tan geriye kalan  nadide hazinelerinden biri. 1939 yılında Fortsmann’ın ölümünün ardından New York’ta bulunan  Katolik Başpiskoposluğuna  bağışlanan malikane uzun yıllar bir manastır olarak kullanılmış. Son olarak Aby Rosen ve RFR Realty adlı şirketi tarafından satın alınan malikanenin önceki  kiracıları arasında sırasıyla  spor ve moda yönetim şirketi IMG ve Salander-O’Reilly Galerileri yer alıyor.

Küratör Vladimir Restoin Roitfeld

Efsanevi Vogue dergisinin genel yayın yönetmeni Carine Roitfeld’in oğlu olan küratör ve yetenek avcısı Vladimir Restoin Roitfeld Feedback Ltd adını verdiği sanat kurumu yolu ile çağdaş sanat dünyasının yeni yeteneklerini dünyaya tanıtan bir isim. Feedback Ltd adlı şirketin belirli bir galerisi yok; Roitfeld yenilikçi ve geleneksel anlayıştan uzak bir şekilde çalışıyor ve sanatçıların işlerine göre esnek bir anlayışla mekan arayışına gidiyor.Roitfeld ilk sergisini 2009 yılında New York’ta gerçekleştirmiştir. Şubat ayında New York moda haftası ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilen karma fotoğraf sergisinde  P.C Valmorbida, David Mushegain ve Salim Langatta’nın işleri gösterilmiştir.   Roitfeld, Retna adıyla bilinen  dünyaca ünlü grafiti sanatçısı  Marquis Lewis’in yanı sıra Fransız sanatçı Nicolas Pol’u temsil etmektedir.

Roitfeld,  New York, Londra, Paris ve Milano’da; devasa  endüstriyel mekânlarda müze anlayışı ile sergilediği “pop-up” sergilerin yanı sıra  Moskova Modern Sanat Müzesi’nde sergiler düzenlemiştir.

Ebru DOĞAN-TurkishNY.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?