New Jersey’de Ramazan hazırlıkları tamam

New Jersey eyaletinde, yaklaşık 150 bin Türk’e hizmet veren cami, cami dernekleri, market, restoran ve fırınlar, Ramazan ayı için hazırlıklarını tamamladı.

Amerikalı Türklerin iftar ve sahur sofrasındaki vazgeçilmezleri arasında Ramazan pidesi, güllaç ve hurma yer alıyor.

Ramazan ayı için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi veren Clifton şehrindeki Yeni Dünya Cami Dernek Temsilcisi Cem Karadeniz, Ramazan boyunca her gün 250 kişiye iftar verileceğini, sahurda aynı hizmeti vermek için hazırlık yaptıklarını söyledi.

ramazan pidesi amerika

Paterson Şehrindeki United İslamic Center’in (Ulu Camii Derneği) Başkanı Özkan Karaçay da dernek yönetiminin ve bazı işadamlarının sponsorluğunda günlük yaklaşık 400 kişiye iftar vereceklerini ifade etti.

taskin bakery paterson new jersey ramazan pidesi

600 gram sade Ramazan pidesi bir dolar 75 cent 

ABD’deki Türk toplumu anavatanlarından binlerce kilometre uzakta da olsa, damak zevkleri aynı. Ramazan pidesi, güllaç ve hurma halen iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezleri. Türk nüfusunun oldukça yoğun olduğu Paterson şehrinde, tamamen Türklerin damak zevkine uygun bir şekilde yumurtalı, tahinli, haşhaşlı ve sade Ramazan pidesi hazırlayan Taşkın Ekmek Fırını, bu yıl da Ramazan boyunca günlük ortalama 10 bin adet Ramazan pidesini iftar öncesi servis edecek. 1997′den bu yana başta New Jersey ve New York olmak üzere doğu Amerika’nın birçok eyaletinin restoran ve marketlerine ekmek servis eden fırının sahibi Kadir Taşkın, ”Ramazan ayı boyunca 24 saat açığız. Müslüman ülkelerdeki insanlar kendi memleketlerini aratmayack bir lezzet kıvamında pide börek ve ekmek çeşitlerini bulabilecekler” şeklinde konuştu.

kadir taskin bakery

Taşkın, bu yıl da Ramazan pidesinin fiyatının değişmediğini 600 gramlık sade pidenin geçen yıllarda oldugu gibi bir dolar 75 centten satışa sunuldugunu sözlerine ekledi.

taskin bakery ramazan pidesi

Amerikalı Müslümanlar her gün, Türkler sadece Ramazanda hurma tüketiyor 

Toptan ve perakende gıda satışı yapan İstanbul Food Market satış temsilcisi Hakan Diker de Ramazan ayına hazırlık anlamında Türk vatandaşlarının Türkiye’yi aramayacakları şekilde başta hurma, sofralık zeytin ve peynir çeşitlerini artırdıklarını ve bakliyat çeşitlerinin tamamının reyonlarda yerini aldığını ifade etti. Diker, Amerika’da yaşayan Türklerin dışındaki Müslüman toplumunun hurmayı 365 gün tükettiklerini, hurmayı Ramazan’a mahsus tüketilen bir gıdası olarak algılayanların sadece Türk topulumu olduğunu dikkat çekti.

Amerika’daki küçük Türkiye: Paterson

Paterson şehri’nde Amerikalı, Arap, İspanyol ve Türk müşterilere hizmet veren Huzur Restorant‘ın sahibi Mustafa Karali’de Ramazan hazırlıklarını, “Burası Amerika’daki küçük Türkiye Paterson. Özellikle Ramazan dolayısıyla, akşamları güveç servisi ve Türk mutfağının Ramazan’da kullanılan tatlı çeşitlerini servis yapıyoruz. Özellikle oruç tutan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için de sabah saat beşe kadar hizmet veriyoruz” dedi.

AA

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?