New York Belediye Başkanlığı Demokratlara geçti

Bill de Blasio New York Mayor

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yerel seçimlerde New York Belediye Başkanlığı koltuğuna yirmi yıl sonra yeniden bir Demokrat oturdu.

Oyların yüzde 70’ini elde eden Bill de Blasio, şehrin 109. belediye başkanı olmaya hak kazandı. Cumhuriyetçi milyarder Michael Bloomberg’ün halefi, hedefinin toplumsal eşitsizlikleri gidermek olduğunu açıkladı. New Yorklular ise kendisine güveniyor:

“Onun bu akşam her dediğine inanıyorum. Ama kendisine zaman tanınmalı. New York Belediyesi’ne sonunda yeniden bir Demokrat geldi. Bu da seçimin en muhteşem yanı.”

“Toplumsal eşitsizlik sorununa daha fazla eğilmesini bekliyorum. Bence şehirde sadece ticaretin gelişmesi için çalışmayacak. Ayrıca herkesin hayat kalitesini de artırmayı deneyecek.”

Valilik seçimlerinin yapıldığı New Jersey eyaletinde Cumhuriyetçi aday Chris Christie rahat bir zafer kazanarak ikinci dönemine adım attı.

Cumhuriyetçi Parti’nin en güçlü isimlerinden biri olan Christie’nin 2016’da Beyaz Saray için yarışması bekleniyor.

Büyük çekişmeye sahne olan Virginia’da ise Demokrat Parti’nin adayı Terry McAuliffe, Cumhuriyetçi rakibi Ken Cuccinelli’nin önünde zaferini ilan etti. (Euronews)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?