New York Japon Okulunda Türk Günü

Amerika’nın en büyük Japon Okullarından olan Greenwich- New York Japon Okulunda Türk Günü düzenlendi.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’nun organize ettiği programa, TADF Başkanı Ali Çınar, Amerika Türk Kadınlar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Vaside Ünal ve Atatürk Okulu Öğretmenlerinden Bingül Sevimli katıldı. Program öncesi, Okul Müdürü’nü ziyaret eden Türk Heyeti , Okul Müdürüne ufak bir teşekkür plaketi sundu. Japon Okulu’ nun, Atatürk Okulu ile kardeş olunması için girişimler başlatılırken, Okul Müdürü Yaşuyuki Uchino Japonya ve Türkiye’nin geçmiş yıllara dayanan tarihi bir bağı olduğunu belirterek,Türkiye’ye 2 kere gittiğini belirtti.

Japon Okulu öğrencilerine bir sunum yapan Türk Heyeti ,Türkiye hakkında detaylı bilgiler verdi. Ulu Önder Atatürk’ün 23 Nişanı Çocuk Bayramı ilan etmesi konusu’da programda anlatılırken, Türkiye’nin coğrafi ve jeopolitik önemide sunumda yer aldı. Japon Okulu Müfredat kitabında Türkiye’nin yer almasından dolayı memnuniyet duyduğunu belirten TADF Başkanı Çınar, Amerika gibi çok farklı milletten oluşan toplulukların biraraya gelmesi ve birbirlerini daha yakından tanımasının önemini vurguladı.

Atatürk Okulu Öğretmenlerinden Bingül Sevimli, Türk ve Japon dostluğunun bu tür ikili ziyaretlerle güçlendiğini belirtirken,ATKB Yönetim Kurulu Üyesi Vaside Ünal’da New York’taki programlarına Japon çocuklarını çağıracaklarını belirtti.

Program sonunda tüm Japon öğrencilerine Türk Bayrağı hediye edilirken, Japon Öğretmenlerinede Türk Lokumu armağan edildi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?