New York JFK Havalimanı, Burdur mermeriyle yenilenecek

New York JFK Havalimanı, Burdur mermeriyle yenilenecek

Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Başkanı Arslan Erdinç, New York JFK Havalimanı’nın yenileme yatırımında Burdur mermeri de kullanılacağını söyledi.

Türkiye’den yapılan doğaltaş ihracatının Ocak-Ekim döneminde yüzde 12 artışla 1 milyar 550 milyon dolara çıktığını, yıl sonu hedeflerininse 2 milyar dolar olduğunu belirten Erdinç, “Bu dönemde 640 milyon dolarla en fazla doğaltaş ihraç eden birlik olduk. Burdur, bu rakamda önemli bir dilimi temsil ediyor. Dünyanın en büyük havalimanı olarak kabul edilen New York JFK’deki birinci terminal yenileme yatırımlarında kullanılacak mermerler Burdur beji olacak.” dedi.

Türkiye’nin ihracatta yıldız sektörleri arasında yer alan ve 2023 yılında 7 milyar dolar hedefleyen doğaltaş, EMİB’in düzenlediği bölgesel sektör değerlendirme toplantılarında problemleri ele alıyor. Doğaltaş ihracatçılarının en büyük örgütlü yapısı olan EMİB’in “ortak akıl toplantısı” olarak tanımladığı, doğaltaş ihracatçılarının sıkıntılarının görüşüldüğü ve ihracatın geliştirilmesine yönelik yol haritasının belirlendiği bölge toplantılarının sonuncusu Burdur’da yapıldı. Burdurlu 130 doğaltaş ihracatçısının katıldığı toplantıda konuşan EMİB Başkanı Erdinç, üyelerinin yoğun olduğu bölgelerde ortak akıl toplantısı düzenlemeyi gelenek haline getirdiklerini söyledi. Denizli, Burdur, Antalya, Afyonkarahisar ve Muğla’da periyodik toplantılar yaparak sektörün nabzını tuttuklarını kaydeden Erdinç, “Sektörel sorunları birinci ağızdan öğrenme ve çözüm geliştirme şansına sahip oluyoruz. En fazla katma değerli ihracatı gerçekleştiren ve vasıfsız işgücünün en yoğun istihdam edildiği doğaltaş sektörünün 2023 hedeflerine ulaşması için bu toplantılar bize ışık tutacak.” diye konuştu.

Çevreye uyumlu madencilik faaliyetleri konusunda kamu yöneticileriyle doğaltaş ihracatçılarının tam bir mutabakat içinde olduğunu da aktaran Arslan Erdinç, birlik olarak çevreye son derece duyarlı olduklarını, Burdur Gölü kenarında 150 dönümlük bir alana “Ege Maden İhracatçıları Birliği Ormanı” kuracakları bilgisini verdi.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?