New York Times Gezi Fuarında Türkiye’ye Yoğun İlgi

ABD’nin en önemli gezi fuarlarından ”New York Times Travel Show”a katılan Türkiye, bu yıl da yoğun ilgi görüyor.

New York’un ünlü Jacob K. Javits Kongre ve Sergi Merkezinde bugün sona erecek gezi fuarında Türkiye’nin New York Kültür ve Tanıtma Ataşeliği tarafından kurulan turizm standında THY ile birlikte çeşitli seyahat firmalarının temsilcileri Amerikalılara ve yabancılara Türkiye ile ilgili bilgi veriyor.

-KÜLTÜR VE TURİZM ATAŞESİ EJDER-

New York Kültür ve Tanıtma Ataşesi Ebru Ejder, AA’ya yaptığı açıklamada, 25-27 Şubat tarihleri arasında düzenlenen fuarda, ilk gün sektör temsilcileriyle toplantılar yaptıklarını, ikinci gün de fuarın halka açıldığını söyledi. New York’taki görevine iki ay önce başladığını belirten Ejder, ”Bu iki ayda gördüm ki Amerika için Türkiye çok önemli bir pazar haline gelmiş” dedi.

Ejder, New York Times gazetesinin okurları arasında bir süre önce yaptığı ankette, 2010 yılında dünyada en çok gitmek istenen yerin İstanbul seçildiğini anımsatarak, yine aynı gazetede bir hafta sonra yapılan ankette de Erzurum’un kayakta sıralamaya girdiğini söyledi.

Ortadoğu’da son dönemdeki gelişmelerden dolayı özellikle Mısır’a yapılacak seyahatlerin Türkiye’ye kaydığını anlatan Ejder, ”Biz asla bir ülkedeki karışıklığı kullanıyor değiliz, sadece bölge olarak (Mısır’a rezervasyonların) bize kayması doğal. Bu fuarda da hem dün, hem bugün Türkiye’ye yönelik ilgi çok fazla, bundan çok büyük keyif alıyoruz” dedi.

Seyahatlerin Mısır’dan Türkiye’ye kaymasının Türkiye’de turizm sektöründeki fiyatları artırıp artırmayacağının sorulması üzerine ise Ejder, kesinlikle böyle bir durumdan faydalanıp fiyatları yükseltmeyi düşünmediklerini vurguladı. Ejder, ”Türkiye olarak elimizden geldiğince o talepleri karşılamaya çalışıyoruz, ama fiyatların yukarı çekilmesi söz konusu değil” dedi.

Türkiye ile Mısır’ın farklı olduğunu belirten Ejder, şöyle konuştu:

”Biz Türkiye’yi burada tamamen daha modern bir ülke olarak tanıtıyoruz, zaten gerçek bu. Biz elbette Müslüman nüfusa sahibiz, ama diğer Ortadoğu ülkeleri gibi yaşamıyoruz. Türkiye’ye giden Amerikalılar bu farkı çok iyi algılıyorlar. Zaten bir kere Türkiye’ye giden için problem değil, yeter ki onu bir kere gitmeye ikna edip gönderebilelim. Son zamanlarda çok kolay ikna oluyorlar, çünkü bunun yapılan tanıtımlarla da alakası var.”

Ejder, Türkiye standındaki seyahat firmalarının ağırlıklı olarak Türkiye’den geldiğini, ayrıca Türkiye standının dışında ayrı standları olan seyahat firmalarının da bulunduğunu kaydetti.

-SEYAHAT FİRMALARI TEMSİLCİLERİ-

Pacha Tour seyahat firmasının New York Genel Müdürü Timur Ulutin, AA’ya yaptığı açıklamada, 2001’den beri her yıl katıldıkları New York Times gezi fuarına büyük önem verdiklerini söyledi. Ulutin, ”Çünkü bu fuarda hem diğer Türk firmalarıyla beraber bir sinerji yaratıyoruz, hem de aynı zamanda sadece acentacılara değil, buraya gelen seyahat severlere de kendi ürünlerimizi sunup kendimizi tanıtabiliyoruz” dedi.

Amerikalı turistlerin Türkiye’ye ilgisinde büyük artış olduğunu kaydeden Ulutin, ”2009 kriz senesiydi, 2010 krizden çıkıştı, ama ‘2011, 2010 çarpı iki gidiyor’ diyebiliriz, çünkü çok büyük ilgi var, hem Türkiye’ye, hem de Türkiye’nin dahil olduğu Yunanistan ya da Ege adaları gibi gezilere.”

Ortadoğu’daki durumun Türkiye’ye olan turizmi kötü etkilememesini umduklarını ifade eden Ulutin, ”Şu ana kadar bir iptal ya da büyük sıkıntı yaşamadık, ama tabii insanlar (Amerikalılar) endişeleniyorlar, genel bölge algısı yüzünden, inşallah bunun büyük etkisi olmadan bu seneyi atlatacağız diye düşünüyorum” dedi. Ulutin, Türkiye’yi ABD’de tanıyanların Türkiye’nin bu bölgeye aslında dahil olmadığını bildiklerini söyledi.

Fuara Türkiye’den katılan Argeus Tourism & Travel şirketinin danışmanı, profesyonel rehber Erkut Aldemir de bu yılki fuarı geçen seneye göre daha hareketli bulduğunu söyledi. Fuarın ”müşteri ve tüketici odaklı olmasının” da önemine işaret eden Aldemir, ”Burasının New York olduğunu ve fuarı gezenlerin ağırlıklı olarak New York Times okuyucusu olduğunu düşünecek olursanız fuardan çok doğru neticeler alınması gerekir” diye konuştu.

Türkiye standının göze çarptığını söyleyen Aldemir, bir soru üzerine, Mısır’daki durumun baştan beri Türkiye’ye etkisinin olduğunu ve turistlerin Türkiye’ye daha çok gelmesine neden olduğunu belirtti. Aldemir, ”Ancak Mısır’daki iç problemin çabuk çözülmesi bizim işimize de gelecektir, çünkü bölgesel olarak etkileniyoruz” dedi.

-THY 4 DEĞİŞİK NOKTADAN HAFTADA 29 UÇUŞ YAPACAK-

Türk Hava Yolları’nın (THY) New York Ofisi Pazarlama Müdürü Alp Ozaman, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, fuara düzenli olarak katıldıklarını, bu yıl katılım açısından geçen yıla kıyasla gözle görünür bir artış olduğunu söyledi.

THY’nın ABD’deki faaliyetleriyle ilgili bir soru üzerine Ozaman, New York’taki ofislerinin Long Island’da bulunmasından dolayı ulaşımının biraz zor olduğunu, genişleme politikasının bir parçası olarak ve THY’nın ”görünürlüğünü artırmak anlamında” kent içinde Empire State binasına taşınma kararı aldıklarını anımsattı.

Ozaman, 15 Marttan itibaren yeni ofise taşınmayı planladıklarını belirterek, şöyle devam etti:

”Amerika’da da son zamanlarda ulaşım ağımızı bayağı bir artırdık, şu anda New York’tan, Chicago’dan ve Washington’dan uçuyoruz. 3 Mart itibariyle Los Angeles’tan da uçmaya başlayacağız. Bunların hepsi İstanbul’a direkt uçuşlar. Bunun dışında ABD’de başka destinasyonlar da planlanıyor, umuyoruz ki çok yakında yeni bölgelerden uçuşlarımızı da kamuoyuna duyuracağız.”

Ozaman, THY olarak ABD’den yaz aylarında Türkiye’ye seferleri artırdıklarını belirterek, ”23 Marttan itibaren haftada 10 sefere, 25 Nisandan itibaren de haftada 14, yani günde iki sefere çıkıyoruz. New York’tan (JFK havaalanından) İstanbul’a biri (şimdiki gibi) 16.45’te, biri de akşam 22.55’te (yeni sefer) olmak üzere iki uçağımız kalkacak. Ekim ayının sonuna kadar da günde iki sefer devam edecek, duruma göre bunun yıl içine de yayabiliriz, dolayısıyla Los Angeles’ın da devreye girmesinden sonra Nisandan itibaren ABD’nin 4 değişik noktasından haftada 29 uçuşumuz olacak” dedi.

Mısır’daki problemin Türkiye’ye yansımasının olduğunu söyleyen Ozaman, ”Mısır’ı iptal eden herkes İstanbul’a geliyor diye bir şey söylemek yanlış ama, oradaki iptallerin bir kısmının Türkiye’ye yönlendirildiğini de biz tur operatörü arkadaşlarımızdan duyduk. THY olarak bunun bizim yolcu trafiğimize de bir şekilde olumlu etki ettiğini görüyoruz, ama toplamda ne olacak bunu şimdiden kestirmek zor” diye konuştu.

Her yıl son derece renkli geçen New York Times Travel Show’a, bu yıl 150’den fazla ülkeden yaklaşık 500 turizm firması ve kurumu katılıyor.

NEW YORK (A.A) – Özlem Şahin Şakar

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?