New York Times haberini 112 yıl sonra düzeltti!

The New York Times, 29 Haziran 1899’da yayınladığı ölüm ilanındaki hataları internet sitesinde hazırladığı bir haberle düzeltti. 

Teğmen Milton Schwenk’e ait 264 kelimelik ölüm yazısını yeğeninin yeğeni emekli Doktor Daniel Schwenk 112 yıl sonra okurken kritik öneme sahip maddi hatalara rastlamış ve bunu gazeteye bir maille bildirmiş. Gazete de konunun peşine düşerek bir haber ortaya çıkarmış.

Hatalarından en önemlisi Teğmen Milton’ın adının “Melton” olarak yazılmış olması. İkincisi Teğmen’in ailesi aslen Georgia’dan değil, Pennslyvania’dan. Bu bilgi de gazeteye yanlış girilmiş. Bunun yanında Teğmen’in mezun olduğu yıl, babasının ismi gibi detaylar da o zaman okuyucuya hatalı bir şekilde aktarılmış.

New York Times yönetimi ise konuyla ilgili bir gazetecilik çalışması yaparak kendilerine ulaşan ölüm ilanının benzerini The New York Tribune’de de yayınladığını buldu ve aynı hataların orada da mevcut olduğunu söyledi. Anlaşılan her iki gazeteye de Teğmen’le ilgili bilgi veren kişi oldukça fazla hata yapmış.

Haberi hazırlayan muhabir James Barron “Kayıtları düzeltmek için hiçbir zaman geç değildir. Eğer gazetecilik tarihin taslağı ise, her zaman bu kayıtları düzeltmek, mükemmel hale getirmek gerekir” diyor.

USASABAH

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?