New York Times: Kaşıkçı cinayetinin 5 zanlısı, Suudi Veliahtı’nın adamları

2 Ekim’de Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na girdiğinden beri kendisinden haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü kesinleşirken, ABD’nin New York Times (NYT) gazetesi, zanlıların Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’la (MsB) yakın ilişki içinde olduğunu yazdı.

Habere göre Türkiye’nin zanlılardan biri olduğunu saptadığı Mahir Abdülaziz Matreb Suudi Veliaht Prensi’ne her nereye giderse eşlik ediyor.

© Fotoğraf : New York Times
Mahir Abdülaziz Matreb, Suudi Veliaht Prensi’ne her nereye giderse eşlik ediyor. Nisan 2018’de ABD’nin Houston kentinde olduğu gibi…

Matreb’in MbS’ye ABD, Fransa, İspanya ziyaretlerinde eşlik ederken fotoğraflarını yayımlayan gazete, “birlikte uçaktan Paris ve Madrid’e inerken, ABD’nin Houston, Boston kentleri ve New York’ta Birleşmiş Milletler merkezini ziyaretlerinde muhafızlık yaparken görülüyor” diye ekledi.

NYT, Türk yetkililerin Matreb’in 2 Ekim’de İstanbul’a gelen Suudi ekibi içinde havalimanından görüntülerini yayımladığını belirterek şöyle dedi:

“Türk yetkililer, Matreb’i, Kaşıkçı’ya suikast düzenleyen Suudi ajanlar ekibinin bir üyesi olarak niteledi.”

Mutreb, Suudi Veliahtı’nın ziyaretlerinde korumalığını yapmanın yanısıra 2017’de Suudi Arabistan’ın Londra Büyükelçiliğine diplomatik bir görevle atandığı kaydedildi.

Kaşıkçı cinayetinin diğer zanlılarından üçünün de tanıklara va kayıtlara göre Suudi Veliahtı’nın güvenlik ekibinden olduğu sıralandı.

Suudi kraliyet ailesiyle çalışan Fransız bir profesyonel, 2. zanlının Prens Muhammed ile seyahat eden güvenlik ekibinin bir parçası olan Abdulaziz Muhammed el Hawsawi olduğunu söyledi.

Suudi medyasından çıkarsandığı kadarıyla 3. zanlı Thaar Galib el Harbi, geçen yıl prensin Cidde’deki sarayını korurken gösterdiği cesaretten dolayı kraliyet muhafızlarında teğmen rütbesine yükseltildi.

Muhammed Saad el Zahrani olarak kimliği belirlenen ve başka bir kimliğe ait pasaportla seyahat eden 4. zanlının da kraliyet muhafızı olduğu kaydedildi.

NYT, bir diğer zanlının da Suudi İçişleri Bakanlığı ve tıp çevrelerinde üst düzey pozisyonlardaki adli tıp doktoru olduğunu belirtti. Böyle bir kişinin ancak üst düzey bir Suudi yetkilinin talimatıyla hareket ediyor olabileceğini vurguladı.

Gazetenin işaret ettiği kişi Suudi Adli Tıp Kurumu Başkanı benzeri bir pozisyonda bulunan Salih el Tubaygi.

NYT şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türk yetkililerin söylediği gibi bu adamlar, Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de ortadan kaybolduğu Suudi konsolosluğunda bulundularsa, orada o gün ne olduğuna ve Prens Muhammed’e doğrudan bir bağlantı sağlayabilirler. Bu, Kaşıkçı’nın Veliaht Prens’ten habersiz bir şekilde, serserilerin düzenlediği bir operasyonda öldüğü iddiasını da ortadan kaldırır. Böyle bir bağ, Beyaz Saray ve ABD Kongresinin bu tür bir açıklamayı kabul etmesini de daha zor bir hale getirir.”

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?