New York Times: ‘Türkiye’de Siyasi Deprem’

New York Times, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve partisi AKP’nin durumunu ele aldığı bir değerlendirmeye yer verdi. Gazete, Carlotta Gall imzalı değerlendirmed, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yıllar içinde adım adım kimsenin kendisine meydan okumasının mümkün olmadığı bir düzen yarattığını, muhaliflerini marjinalleştirdiğini, orduyu, polisi ve mahkemelerin içini boşalttığını, basını sindirdiğini ve Anayasa tarafından güvence altına alınan gücünü pekiştirdiğini yazıyor. Yazıda, “bu nedenle Erdoğan’ın partisinin yerel seçimlerde başkent Ankara’yı, hatta belki İstanbul’u yani Erdoğan’ın topladığı tüm desteğin odağındaki kenti kaybetmesi büyük sürpriz oldu” deniliyor.

“AKP Erdoğan’ın Taban Desteğini Kaybetti”

Carlotta Gall, yazısında, seçim sonuçlarının, nihai olmamakla birlikte Erdoğan’ı neredeyse 20 yıldır sarsan en şiddetli siyasi deprem olduğunu kaydediyor. New York Times’taki yazı şöyle devam ediyor:

”Bu sefer farklı olan, hızla dibe çöken bir ekonomi ve disiplinli bir muhalefetti. Muhalefet sadece seçim sandığı tutanaklarını değil, mühürlü oy çuvallarının başında da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisi AKP’nin olası müdahalesine karşı nöbet tutuyor. Sonuçlar, cumhurbaşkanlığı görev süresinin dolmasına dört yıldan uzun süre olan Erdoğan’ın tavrını değiştireceği anlamına gelmiyor. Ancak seçimler, Erdoğan’ın zaaflarını ortaya çıkardı. Giderek zayıflayan ekonomi, seçmenleri en çok kaygılandıran meseleydi. Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul’daki sonuçları henüz hala açıklamadı. Erdoğan’ın partisi de İstanbul’da yenilgiyi kabul etmedi. Ancak sonuçlar, muhalif aday Ekrem İmamoğlu’nun önde olduğunu gösteriyor.”

İmamoğlu’nun tüm bütçe ve hesaplara denetim sözüne vurgu

New York Times yazarı Carlotta Gall, resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak belediyenin tüm bütçe ve hesaplarını denetime tabi tutacağı sözü vermesinin de yolsuzluk yapıldığının ortaya çıkarılması halinde bunun AKP için sorun oluşturabileceği yorumunda bulunuyor.

“CHP ilk kez seçimlere iyi hazırlandı”

Gall, uzun zamandır örgütlenme becerisi gösteremediği için eleştiri oklarının hedefi haline gelen CHP’ninse ilk kez seçimlere iyi hazırlandığını kaydediyor. Yazar, CHP’nin 2018’deki cumhurbaşkanlığı seçiminin sayımını yapmak için oluşturduğu bilgisayar sisteminin çökmesini ve kısa süre sonra CHP cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin seçimi kaybettiğini kabul ettiğini hatırlatıyor. Bu sefer durumun farklı olduğuna dikkat çeken Gall, AKP adayı Binali Yıldırım’ın kendini galip ilan etmesi üzerine Ekrem İmamoğlu’nun hemen kameraların karşısına geçip yarışı önde götürdüğünü ilan ettiğini, bundan sonra da on kez basının karşısına çıktığını yazıyor. Muhalefetin güçlü duruşunun yanı sıra toplumun farklı kesimlerinden hatta Erdoğan’ın kendi partisi içinden destek almış olması da New York Times’a göre 31 Mart 2019 yerel seçimlerini öncekilerden ayıran özelliklerden biri.

Gazete, Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nden Aslı Aydıntaşbaş’ın görüşlerine de yer veriyor. Aydıntaşbaş, AKP genel merkezindeki bilgisayarlardan alınan ve Ekrem İmamoğlu’nun yarışı önde götürdüğünü gösteren görüntülerin bizzat Erdoğan’ın kendi destekçileri tarafından sızdırıldığının anlaşıldığını söylüyor. Erdoğan’ın meşruluğunu şimdiye kadar hep sandıktan aldığının altını çizen Aydıntaşbaş, bu nedenle AKP’nin seçim sonuçlarını meşruiyet kaybetmeden değiştirmenin imkansız olduğunu anladığını söylüyor. Alman Marşal Fonu Ankara Direktörü Özgür Ünlühisarcıklı da bu görüşü destekler nitelikteki açıklamasında, Erdoğan’ın seçim sonuçlarını kabul ederek kendisine son 17 yıldır meşruluk sağlayan Türk seçim sisteminin itibarını koruduğunu söylüyor. Ünlühisarcıklı, ”Erdoğan, sadece bu seçimlerle, geçmiş seçimler üzerindeki tüm şüphe bulutlarını kaldırdı” ifadesini kullanıyor.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?