NEW YORKER:”GAZETECİ TUTUKLAMALARI TÜRKİYE’DE SIRA DIŞI BİR KORKU İKLİMİ YARATTI”

New Yorker Dergisi, “Sadece tutukluluklar açısından Türkiye, dünyadaki en baskıcı ülke gibi görünüyor” yorumunu yaparak, “Tutuklamalar Türkiye’de gazeteciler arasında ya da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümetini eleştirmeyi düşünen herkes için sıra dışı bir korku iklimi yarattı” iddiasında bulundu.

NEW YORK (ANKA) – Türkiye’deki tutuklu gazeteciler yabancı basında eleştirilmeye devam ediliyor. ABD’deki New Yorker Dergisi, “Sadece tutukluluklar açısından Türkiye, dünyadaki en baskıcı ülke gibi görünüyor” yorumunu yaparak, “Tutuklamalar Türkiye’de gazeteciler arasında ya da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümetini eleştirmeyi düşünen herkes için sıra dışı bir korku iklimi yarattı” görüşünü ileri sürdü.

New Yorker Dergisi’nin tanınmış yazarı Dexter Filkins, “Hangi ülke en çok gazeteci tutukluyor?” diye sorduğu haberine, “Eğer Çin diye tahmin ederseniz yaklaşırsınız ama tam üzerine basamazsınız. New York Gazetecileri Koruma Komitesi’ne göre 27 gazeteci burada tutuklu. Eğer 42 gazetecinin tutuklu olduğu İran diye tahmin ederseniz daha çok yaklaşırsınız ama hala cevaptan uzaksınızdır” ifadelerini kullanarak, “Türkiye’de kaç gazetecinin tutuklu olduğunu tahmin ediyorsunuz?” sorusunu soruyor.
Dexter Filkins, “Tutukluluk ölçümlerine göre uzun zamandan beri Amerika’nın müttefiki NATO üyesi ve Müslüman demokrasinin örneği Türkiye, dünyadaki en baskıcı ülke gibi görünüyor” yorumunu yaparak, Türkiye’deki verilere göre 94 gazetecinin işini yaptığı için tutuklu olduğunu ileri sürdü.

-“BİRÇOK TÜRK GAZETECİYE ERDOĞAN’I ELEŞTİRMEMELERİ SÖYLENİYOR”-

Tutuklu gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener’e de değinen Filkins, “Tutuklamalar, Türkiye’de gazeteciler arasında ya da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümetini eleştirmeyi düşünen herkes için sıra dışı bir korku iklimi yarattı” yorumunu yaptı.
Filkins ayrıca, yakın zamanda yaptığı Türkiye ziyaretinde, “Birçok Türk gazeteci editörlerinin onlara Erdoğan’ı eleştirmemelerini söylediklerini anlattıklarını” belirterek, yazısını şöyle bitirdi:
“Bu konuyu Türk yetkililerin önüne koyduğunuz zaman çok uzağa gitmezsiniz. Geçen ay Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na iç baskılar konusunu açtığımda, sinirli bir ses tonuyla hükümetinin bundan sorumlu olmadığını söyledi. Başbakan’ın danışmanı İbrahim Kalın, tutuklanan gazetecilerin çoğunun gazeteci olmadığını ancak terörist ya da suçlu olduklarını anlattı ve “Sadece basın kartınız olması gazeteci olduğunuz anlamına gelmez’ dedi.” (ANKA)
(AT/ZHR/HF)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?