New York’ta Araçlı Saldırı 8 ölü 11 yaralı. Polis, saldırganı vurarak gözaltına aldı.

New York’ta Araçlı Saldırı 8 ölü 11 yaralı

New York’ta Dünya Ticaret Merkezi yakınlarında bir sürücünün kamyonetini bisiklet yolunda insanların üzerine sürmesi sonucu 8 kişinin öldüğü, 11 kişinin yaralandığı bildirildi.

ABD medyasında yer alan haberlere göre Dünya Ticaret Merkezi yakınlarında, bir sürücü, kamyonetini bisiklet yolundaki insanların üzerine sürdü.

New York Polis Departmanı, şüphelinin gözaltına alındığını duyurmuş ve bölgeyi kordon altına alınmıştı.

Olay yerine bomba imha ekipleri de gönderildiği bildirildi. FBI ise olayı terör saldırısı olarak değerlendirdiklerini açıkladı.

New York’un Manhattan bölgesinde Dünya Ticaret Merkezi anıtı yakınlarında bir araç yayaların arasına daldı.

New York polisi, bir aracın işlek bir bisiklet yoluna girerek, yayalar ve bisikletçilerin arasına daldığını, daha sonra saldırganın oyuncak iki silahla araçtan indiğini açıkladı. Polis, saldırganı vurarak gözaltına aldı.

new york saldiri

De Blasio: ‘Korkakça bir terör saldırısı’

Saldırının ardından basın toplantısında konuşan New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, 8 kişinin hayatını kaybettiği ve 10’dan fazla yaralı olduğunu açıkladı. “Şehrimiz için çok acı bir gün” diyen De Blasio, saldırının korkakça bir terör saldırısı olduğunu söyledi.

6 kişinin olay yerinde, iki kişinin de hastanede hayatını kaybettiği açıklandı. Yaralıların ise hayati tehlikesi bulunmuyor.

New York Emniyet Müdürü James P. O’Neill, saldırganın 29 yaşında olduğu dışında bilgi paylaşmadı. O’Neill, saldırganın “Allah-ü Ekber” diye bağırdığını doğruladı.

Vali Andrew Cuomo da, bu saldırının daha geniş bir komplonun bir parçası olduğuna dair bir delil olmadığını söyledi. Cuomo, “Bu yeni terör taktiği, yalnız kurt saldırısıdır. Sedece birkaç saat oldu ama daha büyük bir saldırı planına dair elimizde kanıt yok” dedi.

new york aracli saldiri

Donald Trump bilgilendirildi

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, Başkan Donald Trump’ın Genel Sekreter John Kelly tarafından saldırı ile ilgili bilgilendirildiğini söyledi. Sanders, “Dualarımız ve düşüncelerimiz saldırıdan etkilenen insanlarla” dedi.

Donald Trump da Twitter’dan yaptığı ilk açıklamada, “New York’ta çok hasta ve dengesiz biri tarafından bir başka saldırı. Kolluk kuvvetleri olayı yakından izliyor. Bu ABD’de yaşanamaz” diye yazdı.

Cadılar Bayramı kutlaması yapılacak

Öte yandan Cadılar Bayramı nedeniyle şehirde her yıl yapılan geçit töreninin iptal edilmediği açıklandı. Yetkililer, saldırının gerçekleştiği bölgeye çok yakın olan West Village’daki kutlamanın planlandığı gibi yapılacağını açıkladı.

Reklamlar

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?