New York’ta Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu

New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, Cumhuriyetin kuruluşunun 88. yıl dönümü dolayısıyla New York’ta resepsiyon verdi.

Van depreminde hayatını kaybedenler ve teröre kurban giden şehitlerin anıldığı New York’un Waldorf Astoria Otelinde düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna Türk ve yabancı diplomatlar, gazeteciler, dernek ve sivil toplum kuruluşları yetkililerinin yanı sıra, Türk-Amerikan toplumu üyelerinden oluşan kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Resepsiyonun başında şehitler ve Van depreminde hayatlarını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, ardından önce İstiklal Marşı daha sonra da ABD’nin ulusal marşı, New York Devlet Üniversitesi (SUNY) Denizcilik Okulunun Türk öğrencileri eşliğinde okundu.

Başkonsolos Samsar: “Türkiye esin kaynağı”

Başkonsolos Samsar, gecenin açılışında yaptığı konuşmada, 10 gün önce teröristlerin Hakkari’de düzenlediği hain saldırıda şehit olan askerleri andı ve Van depreminde hayatlarını kaybeden vatandaşlar için başsağlığı diledi.

Türkiye’nin genç ve dinamik bir nüfusa sahip çoğulcu, laik bir demokrasi olduğunu belirten Samsar, ”Türkiye, demokrasisi, dinamik ekonomisi, güçlü ordusu ve diplomasisiyle bir istikrar modeli haline geldi, hem bölgesinde hem de dünyada bir esin kaynağı oldu” dedi.

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin dostluk ve karşılıklı güvene, ortak vizyona dayandığını belirten Samsar, iki ülke arasındaki ilişkilerin ABD Başkanı Barack Obama tarafından 2009 yılında Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında “model ortaklık” olarak tanımlandığını da anımsattı.

ABD’de yaşayan Türk toplumu ile Türkiye’nin Amerikalı dostlarının, iki ülke arasındaki dostluk köprüsünü güçlendirmede anahtar rol oynadığını ifade eden ve New York’taki görev süresinin sonuna yaklaşan Samsar, görev süresince Türk-Amerikan ilişkilerinin daha da gelişmesi için elinden geleni yaptığını, bir sonraki görevinde de bu yönde çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Büyükelçi Apakan: “Dayanışma içindeyiz” 

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan da yaptığı konuşmada, ”Cumhuriyetimiz ve ülkemiz ileriye umutla bakmaktadır ve hep birlikte, dayanışma içinde nice 88. yıllar kutlayacağımıza inanıyorum, bu anlamda güçlüyüz, birlikteyiz, dayanışma içindeyiz” dedi.

Terör saldırılarında güvenlik kuvvetleri mensuplarını kaybetmekten, ardından da Van depreminde pek çok vatandaşın hayatını kaybetmesinden dolayı milletçe çok üzgün olunduğunu belirten Apakan, ”Bu deprem karşısında Türk ulusunun göstermiş olduğu birlik ve beraberlik hepimiz için güven kaynağıdır” dedi.

Kongre Üyeleri Clark ve Towns

ABD Kongre üyesi Yvette Clark (New York milletvekili) konuşmasında, geceye katılmaktan büyük onur duyduğunu ifade etti ve Van depreminden dolayı son derece üzgün olduklarını, Türkiye’ye bu konuda destek olmak için temsil ettiği New York kentinde elinden geleni yapmaya hazır olduğunu belirtti.
Clark, Türkiye’nin dünyanın önemli demokratik ülkelerinden biri olduğunu ve ABD ile Ortadoğu’da, NATO’da işbirliğini yaptığını belirtti.

ABD Kongre üyesi (New York milletvekili) Ed Towns da konuşmasında, Türkiye ve ABD arasında son derece önemli ilişkiler bulunduğunu belirterek iki ülkenin de her zaman birbirlerinin yanında olduklarını söyledi.

Geceye ABD Kongresi üyelerinden Chris Murphy, Jim Himes, (aynı zamanda ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi Başkanı da olan) Ileana Ros-Lehtinen ve Nan Hayworth de New York Başkonsolosu Mehmet Samsar’a Türkiye’nin Cumhuriyet Bayramını kutladıklarını belirten özel bir belge gönderdiler.

Gecenin sonunda depremzedeler için yardım da toplandı. (AA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?