New York’ta Doğu Türkistan protestosu

New York Dogu Turkistan Protestosu (1)

New York’ta Doğu Türkistan protestosu

Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine uyguladığı baskıcı politikalar ABD’nin New York kentindeki Çin Başkonsolosluğu önünde protesto edildi.

New York’ta Doğu Türkistan protestosu

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) ABD teşkilatı tarafından düzenlenen gösteriye, ABD yaşayan Türkler ve Uygur Türkleri katıldı.

New York Dogu Turkistan Protestosu (3)

Türkiye ve Doğu Türkistan bayrakları ile Manhattan’daki Çin Başkonsolosluğunun karşısında toplanan göstericiler, “Doğu Türkistan’a özgürlük”, “Başını çevirip ilgisiz kalma”, “Uygurları öldürmeyi durdurun” yazan pankartlar ve attıkları sloganlarla Uygur Türklerine yönelik baskıların bir an önce durdurulmasını istedi.

New York Dogu Turkistan Protestosu (5)

ABD IGMG Başkanı Ayhan Özmekik, burada yaptığı konuşmada, Çin devletinin uygur Türklerine uygulamış olduğu zulmü kınamak için toplandıklarını belirterek, “Sözlerime başlarken çok hüzünlü olduğumu belirtmek istiyorum. Okuduğu türküler ve söylediği destanlarla mazlum Doğu Türkistan halkının sesi olan sanatçı Abdürehim Heyit haksız yere tutulduğu hapishanede şehit olmuştur. Makamı cennet olsun. Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı asimilasyon ve zulüm politikasının acı bir yansıması olan bu menfur hadiseyi kınıyoruz.” diye konuştu.

New York Dogu Turkistan Protestosu (2)

Özmekik, IGMG olarak dünyanın bütün başkanlarına, başbakanlarına, mektuplar gönderdiklerini belirterek, Doğu Türkistan’daki zulme sessiz kalınmaması çağrısı yaptıklarını dile getirdi.

New York Dogu Turkistan Protestosu (7)

İnsan hakları ile ilgili bir konferansa katılmak için Almanya’dan New York’a gelen Dünya Uygur Kongresi Genel Başkanı Dolgun İsa da yaptığı açıklamada, yıllardır Doğu Türkistan’da insanlık dışı zulümler yapıldığını vurguladı.

New York Dogu Turkistan Protestosu (6)

İsa, “BM’den, ABD’den, Türkiye’den ve dünyanın diğer ülkelerinden insanlık namına, hiç günahı olmadığı halde işkence gören, tutuklanan Doğu Türkistan halkına sahip çıkmalarını, Çin’e yaptığı zulümleri durdurması için baskı yapmalarını istiyoruz.” dedi.

New York Dogu Turkistan Protestosu (4)

Yaklaşık bir saat süren protesto gösterisi, okunan Kur’an-ı Kerim ve duaların ardından sonra erdi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?