New York’ta Ejderha başlı botlar yarıştı

hong kong dragon boat festival 2013

New York’ta düzenlenen 23. Geleneksel Hong Kong Dragon Bot Festivali kapsamında kürek yarışları yapıldı. Ejderha başlı geleneksel botların kullanıldığı yarışları yaklaşık 50 bin davetli izledi.

ABD’nin en eski ve en büyük geleneksel Dragon festivali olarak kabul edilen etkinlik, Flushing Meadows Corona Park’ta gerçekleşti. İki gün süren yarışlarda 200’e yakın takım ve 2 bin 500’den fazla sporcu mücadele etti.

Ejderha başlı Dragon botlarının kullanıldığı yarışlar 250 ve 500 metre kategorilerinde yapıldı. Festival süresince 72 farklı kürek yarışı gerçekleşti. Kıyasıya mücadelelere sahne olan yarışlar sırasında bazı sporcuların kostümleri dikkat çekti.

Festival alanını dolduran davetliler yarışların yanı sıra piknik ve spor yaparak vakit geçirdi. Yakınları kürek yarışlarına katılan aileler, kıyıdan tezahürat yaparak fotoğraf çekti.

New York’un en büyük çok-uluslu festivaline çok sayıda müzik ve dans grubu da performanslarıyla renk kattı.

Dragon yarışlarına katılan takımlar; bir dümenci, bir davulcu ve 18 kürekçiden meydana geliyor. 11,6 metre uzunluğa, bir metre genişliğe ve 43 santimetre yüksekliğe sahip botlar saatte 17 kilometre hıza ulaşabiliyor.

(AA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?