New York’ta Polis durdurup arayamayacak !

new york stop and frisk trial
New York Polisi’nin tartışmalı “durdur ve ara” programını  Federal Mahkeme iptal etti.

New York Polisi‘nin tartışmalı “durdur ve ara” programını anayasaya aykırı bularak iptal eden Federal Mahkeme, yapılacak reformların izlenmesi için de bağımsız bir komisyon kurulması emrini verdi.

Manhattan federal mahkeme hakimi Shira Scheindlin tarafından 9 hafta süren yargılama süreci sonucunda bu sabah verilen karara göre New York Polis Departmanı anayasaya aykırı durdurma ve arama faaliyetleri yürüttü.

Scheindlin kararında, “Polis uygulanan aramalarda doğrudan olmamakla birlikte ırkçı bir fişlemeye de yol açtı. Siyahiler ve Latin kökenliler orantısız bir şekilde durduruldu. Bu “Eşit Koruma” Maddesi’ne aykırı” dedi. New York Polisi’ne karşı açıladan davada bu uygulamanın özellikle siyahileri ve latin kökenlileri hedef aldığı belirtiliyordu.

Haziran 2012’de yapılan protestolarda din adamı Al Sharpton gibi ünlü siyahiler de yer almıştı.
Hakime göre “azınlıklar” beyazlardan farklı bir muameleye maruz kaldı.

2004 ve 2012 yılları arasında polis 4.4 milyon adet durdurma gerçekleştirdi. Polis Komisyoneri Raymond Kelly ve Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in suç oranını aşağıya çektiği gerekçesiyle övdüğü aramalar ise sivil toplumun büyük tepkisini çekmişti. Durdurulanların yüzde 80’nini siyahiler ya da latinler oluştururken, bunların yüzde 90’ına karşı bir suçlamada bulunulmadı.

(USASABAH)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?