New York’ta Ücretsiz Hukuk Bilgi Semineri Yapıldı

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu, Amerika’daki Türk toplumuna göçmenlik ile ilgili tüm hukuki sorunlar hakkında bilgi vermek ve yol göstermek amacı ile başlattığı “TADF Hukuk Bilgi Seminerleri’nin” ilkini, New York’un üç ayrı bölgesinde gerçekleştirdi. Queens’de Mimar Sinan Kültür Merkezi, Brooklyn’de Eyüp Sultan Kültür Merkezi ve Long Island’da New York Giresunlular merkez binasında yapılan seminerlere birçok vatandaş katılarak, ilgi gösterdi.

TADF Hukuk işlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ayhan Öğmen önderliğinde yapılan seminerler’de , yasal olmayan gençlere çalışma hakkı verilerek, gençlerin kayıt altına alınması konusunda çıkan yasa hakkında detaylı bilgiler verildi. Yeni uygulamadan yararlanabilmek için, adayların, 16 yaşından önce ABD’ye gelmesi, 30 yasin altında olması, ülkede en az 5 yıl boyunca ikamet etmesi, sabıkasının bulunmaması ve ABD’deki bir okulda başarılı bir öğrenci ya da liseden mezun olmuş olması gerektiğini belirten Avukat Öğmen, genç göçmenlere ehliyet alma hakkının verilip verilmemesinin eyaletten eyalete değişeceğini’de sözlerine ekledi.

Seminerde genel göçmenlik ve af konusunda sorular sorulması üzerine, Avukat Öğmen, Başkan Obama’nın, Kongre’deki Cumhuriyetçilerin geçen yıl genel göçmenlikle ilgili gündeme getirdikleri ”Dream Act” reformunu onaylamadığını hatırlatarak, o günden bu yana göçmenlikle ilgili sorunlarda bir değişiklik olmadığını ve hala bu yasaya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu olarak vatandaşların tüm sorunlarının dinlenmesi ve yol gösterilmesi konusunda bu tür seminelerin devam edeceğini belirten Avukat Öğmen, diğer eyaletlerden gelecek taleplere göre seminerlerin sürekli olarak devam edeceğini belirtti.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?