New York’u vurma projesi Hitler’in çıktı

new york bombalama

Hitler; El Kaide lideri Usame bin Ladin’den 55 yıl önce New York’taki gökdelenleri intihar uçaklarıyla vurmayı planlamış.

Savaşın başlarında ABD ile düşman olmadıklarını ve savaşı Atlantik‘in ötesine taşımayı düşünmediklerini söylemesine rağmen Hitler‘in bir yandan da demokrasi ve şahsi hürriyetlere verdiği önem sebebiyle bu ülkeye saldırı için el altından hazırlık yaptırdığı belirtildi.

1937’nin başlarında Willy Messerschmitt adlı bir uçak mühendisinin uzun menzilli bombardıman uçakları planlarıyla heyecanlanan Hitler, bu uçakların ABD’ye kadar uçacak şekilde geliştirilmesi için emir vermiş. Me 264 adlı uzun menzilli uçağın ABD’ye kadar uçması zor görününce yarı yoldaki İzlanda’nın üs olarak kullanılmak maksadıyla işgali bile düşünülmüş. 1942’de bir grup Alman komandosu New York’ta patlayıcılarla saldırı planlamış ancak grup lideri vazgeçip teslim olunca facia önlenmiş.

Başka bir planda ise ABD sahillerine yakın bir yerdeki denizaltıdan bombaları alacak bir deniz uçağının New York’u vurması düşünülmüş. Bu da gerçekleşmeyince ABD’yi roketle vurmayı planlamışlar. Bunun için kurulan tesis ise istihbaratı alan müttefiklerce bombalanarak kullanılmaz hale getirilmiş. (Turkiye)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?