New York Times gazetesi, New York Belediyesi’nin taksi ihalesine katılan Karsan’ın teklifinin “en riskli” teklif olduğunı öne süren rapordan sonra reddedildiğini yazdı.

Karsan’ın, New York Belediyesi’nin taksi ihalesine sunduğu dikkat çekici teklifin “en riskli” teklif olduğunu öne süren danışmanlık şirketinin raporun ardından reddedildiği bildirildi.

New York Times gazetesi, “New York’un yeni taksi yarışında Türk katılımcısı Karsan reddedildi” başlığı ile yayımladığı haberde Karsan’ın teklifinin, şirketin Sunset Park’ta bir tesis inşa etmeye söz verdiği için Brooklyn’de çok destek sağladığını kaydetti.
New York Belediyesi’nin bir yetkilisine dayanarak Karsan’ın önerdiği “Karsan V1” modelinin, New York Taksi ve Limuzin Komisyonu’nca reddedildiğini duyuran gazete, “Geleneksel New York taksisine yeni ve şık bir görüntü veren Karsan’ın teklifi, rakiplerinden çok daha fazla ilgi çekti ve yurt dışında manşetlere konu oldu” diye yazdı.

Ancak, belediye tarafından bir danışmanlık şirketine yaptırılan raporda Karsan’ın önerdiği aracın “en yüksek risk” oluşturacağı savunulduğu belirtilirken raporda Karsan için şirket için önerdiği aracı üretmek için “irade ve teknik kabiliyeti”ni kanıtlamış olsa da “yeni bir imalat paradigması olan yeni bir imalatçı olduğu, ABD’nin mevzuatını çok yakından bilmediği, ABD’de mevcut satış, hizmet veya destek altyapısı bulunmadığı” görüşlerine yer verildiğine dikkat çekti.

Bu arada, NYT, haberinde Karsan Genel Müdürü Jan Nahum’un tepkisini de aktardı. Nahum, kararın doğrudan kendisine bildirilmemesinden “şoke” olduğunu vurgularken raporun erken açıklanmasını uygun bir hareket olmadığını da söyledi.
Haberde Karsan’ın geçen ay yaptığı, Sunset Park’ta bir tesis inşa etmeye hazır olduğunu açıklamasının yerel politikacılarınca olumlu karşılandığı anımsatılırken Pazar günü Karsan’ın teklifine destek amacıyla düzenlenen bir toplantıda konuşan sendika yetkilisinin Karsan’ın ihaleyi kazanması halinde on yıllardan sonra kentte ilk defa bir araba tesisinin kurulacağını söylediği anımsatıldı.

ANKA

Reklamlar

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?