Niagara şelalesindeki Cambaz: İzin çıksın Boğaz’ı da geçeyim

Amerikalı ip cambazı Nik Wallenda, milyonlarca Amerikalının nefesini tutarak televizyondan canlı izlediği gösteride ABD ve Kanada sınırındaki ünlü Niagara Şelalesi’ni ip üzerinde geçmeyi başardı. Wallenda, “Sırada İstanbul var” dedi.

Niagara yürüyüşüne kadar 6 farklı Guinness rekorunun sahibi olan 33 yaşındaki cambaz Nik Wallenda, Niagara Şelalesi’nin en tehlikeli noktası olarak görülen 500 metrelik Horseshoe (Nal) bölümünü 50 metre yükseklikte 25 dakikada ip üzerinde yürüyerek Kanada tarafına geçti. Wallenda bundan sonraki hedefinin ne olduğunu soran gazetecilere “Bir kıtadan diğerine yürümek istiyorum. İzinler için başvurulara başladım. İstanbul Boğazı’nı ip üzerinde geçerek bir kıtadan diğerine yürüyen ilk insan olmak istiyorum” dedi. ABD’nin doğa harikası Grand Canyon’u da geçmek istediğini belirten ip cambazı, bunun için gerekli izinleri aldığını, ancak İstanbul Boğazı’nın kendisini daha çok heyecanlandırdığını ifade etti.

Wallenda ailesinin önlenemez ip sevdası

Wallenda ailesinin kökleri 1780’li yıllara yaşadıkları Avusturya-Macaristan’a kadar dayanıyor.
Dünyaca ünlü Ringling Bros. sirkinin sahibi John Ringling, Wallendaları Küba’da çalışırken görüp sirkine dahil etti.
1928 yılında New York’taki eski Madison Square Garden’daki güvenlik ağı olmadan yaptıkları cambazlıkla şöhrete kavuştular.
1940 yılında ailenin 7 üyesi hep birlikte, kenetlenerek ip üzerinde yürümeyi başardılar.
1944’te bir çadır gösterilerinde yangın çıktı, 168 kişi öldü.
1945’de Rietta Wallenda, bir gösteride ipten düşerek can verdi.
1978 yılında Nik’in dedesi Karl wallenda Porto Rico’da ipten düşerek yaşamını kaybetti.
1990’da Angel Wallenda, kanser hastalığı yüzünden bir bacağını kaybetmesine rağmen, takma bacakla ip üzerinde cambazlık yapmaya devam etti.
Wallenda ailesinin 14 üyesi bugün profesyonel cambaz.
Kahramanı dedesi

Wallend ip cambazlığını kendisi gibi 7 kuşak boyunca cambazlık yapan ailesinden öğrendi. En büyük kahramanı ise iki bina arasından geçerken düşüp ölen dedesi Karl Wallenda.

Sınırı geçince pasaportunu gösterdi

Yürüyüş sonrasında cebindeki ABD pasaportunu da Kanada sınır memurlarına gösteren Wallenda, çok yorulduğunu ve ellerinin uyuştuğunu söyledi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?