Nintendo Wii U nasıl olacak

Uzun zamandır beklenen bu oyun canavarı hakkında dolaşan söylentiler heyecan verici…

Dedikoduların hiç durmadan döndüğü teknoloji sektörünün son birkaç gündür peşinde koştuğu haber, Nintendo’nun yeni konsolu olması beklenen Wii U hakkında oldu.

Wii U Daily tarafından verilen bilgilerde, adı açıklanmayan geliştiricilerden biri, gelecek yıl içerisinde piyasaya çıkması beklenen cihazın sistem özelliklerini basına sızdırdı. Söylentiye göre Wii U IBM tarafından hazırlanan ve 3GHz hızına ulaşabilen çift çekirdekli bir işlemciye sahip olacak. İşlemci, tıpkı Xbox 360’larda bulunan 3.2 GHz triple-core Power PC yapısında kullanılan 45 nanometer Power PC kategorisinde üretilecek. Cihaz aynı zamanda 768 MB eDRAM’e sahip olacak ve modeli hala kesinleşmiş olmayan 40 nanometre ATI ekran kartı ile birlikte üretilecek.

Nitekim IBM’in yeni Wii için bilinen PowerPC konfigürasyonundan daha çok, Power7 isimli bir mimari kullanacağı bilgisi aslında birkaç hafta önce basına sızdırılmıştı. Hazırlanan bu sistemdeyse dört çekirdekli Power7 işlemci olacak ve 3.0 GHz gücünde çalışacak. Extreme Tech’den Sebastian Anthony ise konu hakkında tek bir cümle söyledi; “IBM’in üreteceği kaynak gücü hesapladığımızda, Wii U’nun Xbox 360 ve PlayStation 3’den çok ama çok daha hızlı bir cihaz olacağı sonucuna vardık.”

Yayılan söylentiler arasındaki bir diğer sorunsa, Wii U’nun kullanacağı DRAM miktarı. Wii U Daily, cihazın hem 768MB hem de 1GB’lık farklı tümleşik DRAM’lerle test edildiği üzerinde duruyor. Fakat eDRAM miktarının Xbox 360’da 10MB ve Wii’de 3MB olduğunu düşündüğümüz zaman, söylenen miktarlarda eDRAM’e sahip bir cihazın üretim maliyetinin ne derece olacağı da merak konusu olmuş durumda.

Pek tabii söylentilerden ibaret olan bu durumda, aynı zamanda büyük bir karışıklığa da sebebiyet vermiş olabilir zira bahsedilen RAM miktarı büyük ihtimalle cihazın ana hafızasını oluşturacak olan RAM miktarı olarak karşımıza çıkacak. Bu hesaplamalarda Nintendo’nun kullanacağı en yüksek eDRAM miktarıysa 32MB olacak gibi gözüküyor.

Sonuç olarak henüz hiçbir şey kesinleşmiş değil ve Wii U’nun da önünde uzun bir yol var.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?