NJ sahili harap, Vali Christie: Kıyıda helkopterimin ineceği bir alan kalmamış

NJ sahili harap, Vali Christie: Kıyıda helkopterimin ineceği bir alan kalmamış

New Jersey eyaletinin Atlantik okyanusu kıyısını yerle bir eden Sandy süper kasırgasının geride korkunç manzaralara bırkatı. New Jersey’in sahil kesimindeki hasarı görmek için olay yerine helikopter ile giden bu eyaletin Valisi Chris Christie, ‘‘Kıyıda (New Jersey Shore) helikopterimin inebileceği bir alan kalmamış’’ diyerek burada yaşanılan yıkımın büyüklüğüne dikkat çekti.

Salı sabahı kasırgadan en fazla etkilenen bölgerlin başında gelen New Jersey sahil kesimini helkopter ile incelemeye giden Vali Christie, verdiği kara haber ile yaşanılan felaketin boyutlarının beklentilerden daha büyük olduğunu resmetti. Yaklaşık 150 mil uzunluğundaki New Jersey sahilinde helkopterinin inebileceği bir tane güvenli bölgenin kalmadığının altını çizen Christie, ‘‘Bugüne kadar gördüğüm tüm felaketlerden daha öte. Tahmin ettiğimden de kötü’’ diye tarif etti.

Helikopterlerle çekilen görüntülerde sahil de bulunan Toms River yerleşim birimi yalnızca sular altında kalmamış aynı zamanda da kum deryasına gömülmüş durumda. Helikopter görüntülerinde Tomes River yerleşkesinde bazı evlerin yalnızca çatıları görünürken felaketin bölgede tahmin edilenden daha fazla tahribata yol açtığı görüldü.

 

frame 0001  

Kurtarma ekiplerinin New Jersey’in sahil kesimlerinde ve su taşkınlarının yaşandığı iç bölgelerdeki yerleşim birimlerinde yüzlerce insanı kurtarırken çalışmaların gece de sürdüğü belirtildi. New Jersey’de süper kasırganın 6 can aldığı da açıklandı.

CHRİSTİE, OBAMA İÇİN SÖYLEDİĞİ SÖZLER SEÇİMİ ETKİLER Mİ?

New Jersey eyaletinin Cumhuriyet Partili Valisi Chris Christie, Başkan Barack Obama’nın gün boyunca kendisini üç defa aradığını söyledi. Başkan Obama’nın kendisine federal hükümetin tüm imkanlarının arkasında olduğu sözünü verdiğini belirten Christie, ‘‘Başkan tam anlamı ile ülkesinin başkomutanı olduğunu gösterdi ve sürdürülen çalışmaların aksamadan yürümesinde O’nun payı yüksek’’ ifadelerini kullandı.

Demokrat Parti’nin kale eyaletlerinden olan New Jersey’nin Cumhuriyetçi Valisi Christie’nin Başkan Obama için sarf ettiği sözler haftaya yapılacak olan başkanlık seçimlerini nasıl etkileyip etkilemeyeceği tartışmalarını da başlattı. Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Mitt Romney’in ilk destekçilerinden olan ve yine mensubu olduğu partinin Florida’nın Tampa şehrinde yapılan kongresinde ana konuşmacı olan Christie’nin Obama’yı ‘‘gerçek bir lider’’ diye tarif etmesi şaşkınlığa neden oldu. Vali Christie, Obama’dan cidden etkilendiğinden mi yoksa libreal düşünceye sahip olan New Jersey halkına ikinci dönem valilik seçimi için mi bir mesaj verdiği kafalarda soru işaretine neden oldu. Ancak siyaset uzmanları başa baş giden Obama Romney yarışında Vali Christie’nin sözlerinin Başkan’a karasız seçmenlerden az da olsa oy gelmesine yol açabileceği yorumunda bulundu.


OBAMA FELAKETZEDELER İÇİN DUA İSTEDİ

Başkan Barack Obama, Sandy’in yol açtığı felaketi yerinden görebilemek için bugün New Jersey’e geliyor. Başkan Obama, seçim çalışmasını sürdürmek yerine New Jersey’de Sandy’den en fazla etkilenen kıyı kesimleri ile su baskını yaşanan yerleşim birimlerini gezerek Vali Christie’den bilgi alacağı belirtildi.

New Jersey ile New York’u ‘felaket bölgesi’ ilan eden Obama, bu iki eyalete gerekli tüm federal yardımın yapılacağını bildirdi. Kızılhac Merkezi’nde yaptığı basın toplantısında Obama, henüz kasırganın tam olarak bitmediğini belirterek, yaşanılanları ‘‘Ulusumuz için çok üzüntü verici’’ diye tarif etti. Kasırgadan olumsuz etkilenler için herkesin dua etmesini isteyen Obama, felaketzedelere seslenerek, ‘‘Amerika sizinle’’ dedi. Obama ayrıca yerel yönetimleri de uyararak, ‘‘Tembelliğe asla bahane yok’’ dedi.

Cumhuriyetçi başkan adayı Romney seçimin kaderini belirlemede kritik öneme sahip olan Ohio eyaletinde sürdürdüğü seçim çalışamalarına ara verdi. Romney, Sandy felaket zedeleri için yürütülen yardım çalışmalarına katıldı.

Önümüzdeki salı günü yapılacak olan başkanlık seçimleri öncesi yapılan kamuoyu yoklamalarında Obama ile Romney’in başa baş olduğu görülüyor.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?