Şenlendirici’nin ABD turnesi New York’ta başladı

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli klarnet sanatçılarından Hüsnü Şenlendirici, ABD konserler dizisinin ilk ayağı olan New York’ta unutulmayacak bir konser verdi.

Nafiz ALBAYRAK  / NEW YORK (DHA)

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli klarnet sanatçılarından Hüsnü Şenlendirici, ABD konserler dizisinin ilk ayağı olan New York’ta unutulmayacak bir konser verdi. Drom Gece Kulübü’nde gerçekleşen konseri, New York ve çevresinde yaşayan Türklerin yanı sıra, çok sayıda Amerikalı da ilgiyle izledi.

Hindistan’da ünlü müzisyen Zakir Hüseyin’le verdiği konserin ardından Amerika turnesi için New York’a gelen Hüsnü Şenlendirici, New York, Boston, Washington DC, Chicago, San Francisco ve Seattle kentlerini kapsayan konserlerinin ilk durağı olan New York’ta sahneye çıktı.


New York’taki sayılı Türk eğlence yerlerinden biri olan Drom’u dolduran
hem Türk hem de yabancı yüzlerce kişiyi klarneti ile coşturan Şenlendirici’ye,
İsmail Lumanovski ile New York Gipsy All Stars grubu da eşlik etti.

Şenlendirici, ‘İstanbul İstanbul Olalı’ şarkısını çalmadan önce, ‘New York’ta bu şarkıyı çalmak belki de daha anlamlı, çünkü biliyorum herkesin İstanbul özlemi’ var diye konuştu. Şenlendirici, kendisinin de zaman zaman New York’ta yaşamayı aklından geçirdiğini belirterek, ‘Eğer İstanbul’dan başka bir yerde yaşayacak olsaydım, New York’un Yunan mahallesi Astoria’da yaşamak isterdim. Ama İstanbul öyle güzel bir kent ki, ondan ayrılmak, onu bırakmak olanaksız’ diye konuştu.

Şenlendirici’nin, sözleri Gökhan Şahin`e, bestesi kendisine ait olan ‘Adaletsiz Seçim’ adlı şarkıyı çalıp söylerken de ‘Kimseye göndermiyorum, kendim için söylüyorum’ demesi dikkat çekti.

Konser sonrası DHA’ya konuşan Hüsnü Şenlendirici, New York konserine gösterilen ilgiden mutluluk duyduğunu, Sevgililer Günü’nde yine New York’ta konser vereceğini söyledi.  Hüsnü Şenlendirici’nin ABD turnesini düzenleyen organizatör Serdar İlhan da, Şenlendirici’nin altı kenti kapsayan turnesine ilgi gösterenlerin yarıdan çoğunun Amerikalı olduğuna dikkat çekti.

Şenlendirici’ye Türkler kadar ABD’de yaşayan Ermeniler ve Amerikalıların da ilgi gösterdiğini anlatan İlhan, Şenlendirici’nin Amerikalı ünlü gitar virtüözü Al Di Meola ile de stüdyo kaydı yapacağını belirtti. Şenlendirici, Boston konserinde Berkeley Caz Okulu ile 8 Şubat akşamı sahneye çıktıktan sonra, 12 Şubat’ta Washington DC’de, 14 Şubat’ta yine New York’ta, 20 Şubat’ta San Francisco’da, 21 Şubat’ta da ise Seattle’da sahneye çıkacak.

hurriyetusa.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?