Nokia’dan 41 megapiksel kameralı telefon

450 euroluk fiyat etiketiyle satışa sunulması beklenen ve Symbian Belle işletim sistemini kullanan Lumia 808 PureView, tasarımıyla da dikkat çekerken, kullanıcılar çektikleri fotoğrafı arkadaşlarıyla paylaşırken 8 megapiksel formatında gönderim yapabiliyor. Bu sayede fotoğrafın boyutu da düşürülmüş oluyor. 1.3 GHz tek çekirdek işlemci kullanan ve 16 / 32 Gb’lık iki farklı modeli çıkması beklenen cihazın dahili kamerası 4x optik zum yapabiliyor.

Hurriyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan NokiaTürkiyeÜrünMüdürüTimuçin Şentürk, “Neden Lumia 808’de çok çekirdek değil de tek çekirdek işlemci kullanıyorsunuz” sorumuza şöyle yanıt verdi: “İşletim sistemi eğer çift çekirdek işlemciyle uyumlu değilse, telefonu kullanan kişi çift çekirdek işlemcinin performansını göremez. Bu nedenle çok çekirdekli işlemciyi şu an kullanmamayı tercih ediyoruz.” Yüksek satış rakamlarına ulaşmak gibi bir kaygılarının olmadığın belirten Şentürk, önemli olanın satış hacmi değil, telefonun kullanıcılara yansıyan değeri olduğunu kaydetti.

Cihazın Mart ya da Nisan ayında tüm dünyayla birlikte Türkiye’de de satışa sunulması bekleniyor.

İŞTE NOKIA’NIN DİĞER YENİ TELEFONLARI

Lumia 808 PureView dışında Nokia, Lumia 900, 610 ve Ashes serisi telefonlarını da tanıttı. 4.3 inç’lik ekranıyla Lumia 900, çift taşıyıcı HSPA sistemi kullanması sayesinde 42.2 Mbps hızında internete bağlanabilirken, uzun batarya ömrü de cihazın bir diğer önemi özelliği… Nokia’nın 189 Euro olması beklenen en düşük fiyatlı ürünü Lumia 610, 3.7 inç’lik ekranı bulunuyor.

Lumia 610’un teknik özellikleri
800 MHz işlemci, 256 MB RAM, 3.5 inç ekran, microSD hafıza kartı desteği, 5 megapiksel dahili kamera.

Lumia 900’ün teknik özellikleri
4.3 inç ekran, 16/32 GB hafıza, 1.4 GHz işlemci, 8 megapiksel kamera.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?