Norveç’in 100 yıldır kapalı duran paketi bugün açılıyor

Norveç bugün 100 yıllık bir heyecan yaşıyor. Dönemin Sel Belediye Başkanı Johan Nygaard’ın 1912 yılında mühürleyip kapattığı paket bugün açılıyor.

İskandinav basınında yer alan haberlere göre, Nygaard, 1912 yılında hazırladığı paketi “2012’de açılacak” diye etiketleyip kaldırdı. Paketi bir süre kendisi saklayan Nygaard, daha 1920’li yıllarda bu görevi belediye konseyine devretti.

Paket şu an Gudbrandsdal Müzesi’nde tutuluyor. Müze görevlisi Kjell Voldheim, “İçinde ne olduğuna dair en ufak bir fikrimiz bile yok. Açılış anı çok heyecan verici olacak. Pakette ne olabileceğine dair birçok hayal kurduk” dedi.

Voldheim, pakette tarihi belgeler ya da Titanic gemisindeki Mavi Yıldız elmasının olabileceğini belirtirken, ekonomik açıdan sıkıntıda olan Sel şehri belediye konseyinin pakette petrol hisseleri olmasını umut ettiği belirtiliyor.

40 santimetre uzunluğunda, 28 santimetre genişliğinde ve dokuz santimetre derinliğindeki paketin üzerindeki mühür hiçbir zaman kırılmadı. İki dünya savaşı atlatan paket, 1950’lerde ve 1980’lerde yapılan temizlik operasyonlarında az daha çöpe atılıyordu.

Paket bugün TSİ 19.00’da Sel’in yerel başkenti Otta’da düzenlenen törenle açılacak.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?